Technika i auto-moto 

Nowa wersja Raspberry Pi 4B – 8 GB RAM

Raspberry Pi to minikomputer, który kilka lat temu podbił świat. Obecnie na rynku znajduje się wiele podobnych płytek, które często parametrami prześcigają „malinkę”, ale dzięki ugruntowanej pozycji na linku to właśnie ona jest wybierana przez większość klientów. Niedawno byliśmy świadkami premiery najnowszej – czwartej generacji płytki. Dzisiaj możemy wypróbować dodatkowo jej ulepszoną wersję. Raspberry Pi jest od teraz dostępne z pamięcią operacyjną RAM o rozmiarze aż 8 GB.

Raspberry Pi 4B, 8 GB – co nowego?

Raspberry Pi 4B to sprzęt, który był tworzony jako pomoc w rozwoju młodych programistów i elektroników. Przede wszystkim charakteryzuje się on niską ceną i niewielkimi rozmiarami w połączeniu z dużymi możliwościami technicznymi. Każda kolejna odsłona płytki to zwiększenie możliwości oraz wydajności w stosunku do poprzedników. Jednym z najważniejszych aspektów, które biorą pod uwagę użytkownicy, jest bardzo duża ilość pomocy naukowych w internecie. Wszystko jest zasługą bardzo dużej popularności Raspberry Pi i kompatybilności wstecznej. Chodzi między innymi o to, że na przykład programy lub urządzenia działające na starszych wersjach płytki będą tak samo działały na każdej kolejnej generacji.

Raspberry Pi 4B – 8 GB

Najnowsza generacja Raspberry Pi wyprzedza swoich poprzedników przede wszystkim ze względu na znacznie wyższą wydajność. Wpływa na nią między innymi wysokiej jakości procesor oraz 8 GB wbudowanej pamięci operacyjnej RAM. To zupełna nowość, która pojawiła się w Polsce w sklepie Botland. Po premierze najnowszej odsłony maliny, dostępne były wersje z jednym, dwoma lub czterema GB pamięci operacyjnej RAM. Teraz dostępna jest wersja, która oferuje aż 8 GB takiej pamięci. To oczywiście wpływa na znaczną poprawę wydajności obliczeniowej – minikomputer wyposażony w taki hardware staje się znacznie bardziej uniwersalnym sprzętem, który poradzi sobie z prostymi zadaniami, ale też w krótkim czasie wykona również bardziej złożone problemy.

Raspberry Pi czwartej generacji

W czwartej odsłonie „malinki” użytkownik może wykorzystywać znacznie rozbudowaną w stosunku do poprzednich wersji gamę różnorodnych portów. Urządzenie może być zasilane między innymi dzięki nowoczesnemu PoE (ang. Power over Ethernet). To port, który może stanowić połączenie z lokalną siecią Ethernet oraz przez niego może być przekazywana zasilająca cały sprzęt energia elektryczna. Urządzenie jest wyposażone także w moduł Bluetooth 5.0, Wi-Fi, złącza USB, SPI, UART, I2C oraz wiele innych funkcji.

Zastosowanie Raspberry Pi 4B

Raspberry Pi 4B 8 GB RAM sprawdzi się doskonale jako główny element logiczny w systemie inteligentnego domu. Moc obliczeniowa, możliwości techniczne oraz rozmiary płytki sprawiają, że znakomicie nadaje się one do takich zadań. Te same cechy sprawiają, że świetnie sprawdzi się również w projektach skomplikowanych robotów społecznych, mobilnych czy na przykład do sterowania precyzyjnym robotycznym ramieniem. Często znajduje zastosowanie wśród studentów studiów technicznych – szczególnie na kierunkach powiązanych z elektroniką. Raspberry Pi 4B sprawdzi się bardzo dobrze we wszelkich projektach, opierających się o technologię mikroprocesorową. Możliwości, które oferuje czwarta odsłona tego minikomputera oraz wersja z 8 GB pamięci RAM sprawiają, że nadaje się jeszcze lepiej niż poprzednicy do pracy jako komputer osobisty. Możliwość instalacji systemu operacyjnego oraz bezproblemowego podłączenia myszy, klawiatury i monitora sprawiają, że użytkownik podczas pracy może nawet nie zauważyć, że korzysta z Raspberry Pi.

Gdzie zdobyć Raspberry Pi 4B 8GB RAM?

Raspberry Pi 4B w wersji z 8 GB pamięci operacyjnej RAM jest dostępne w popularnym sklepie internetowym z elektroniką. Chodzi o Botland, który jest oficjalnym dystrybutorem produktów tej marki. Właśnie dlatego znajdziesz na https://botland.com.pl/pl/399-raspberry-pi również modele z mniejszą ilością pamięci RAM oraz poprzednie edycje takich minikomputerów. Warto również zwrócić uwagę na oferty minikomputera z dołączonymi akcesoriami w zestawie. Kupując każdy z produktów osobno, zapłacisz sumarycznie więcej, niż wybierając odpowiedni zestaw. Możliwe, że akcesoria proponowane do płytki są częściami, których również potrzebujesz do swojego projektu. Praktyczne dla każdego są zestawy z kartami microSD (płytka nie posiada własnego dysku – do korzystania konieczna jest karta pamięci), dopasowanymi zasilaczami oraz pokrowcami chroniącymi urządzenie przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Warto również zwrócić uwagę na specjalne ekrany, moduły rozszerzeń, przewody, klawiatury, elementy montażowe czy kamery. Raspberry Pi 4B możesz oczywiście kupić jako samodzielny produkt, jeżeli nie potrzebujesz żadnych akcesoriów.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

6 + 15 =