Technika i auto-moto 

Jak wybrać kable głośnikowe, aby cieszyć się czystym dźwiękiem?

W domowym oprzyrządowaniu audio, ważny jest nie tylko sprzęt główny w postaci amplitunerów, wzmacniaczy i głośników, ale także pomniejsze urządzenia. Nade wszystko jednak istotne jest odpowiednie ich połączenie, tak aby we właściwy sposób współpracowały ze sobą i odtwarzały dźwięk w jak najlepszej jakości. Do tego celu przeznaczone jest okablowanie, którego wybór jest ważny dla działania całego układu. Jak dobrze wybrać kable?

Kable do głośników – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Dobór kabli i przewodów jest istotny przede wszystkim ze względu na to, że mają one znaczący wpływ na jakość odtwarzanego dźwięku. Dlatego warto inwestować w lepszej jakości elementy łączeniowe od sprawdzonych producentów. Najlepszych rozwiązań warto szukać u specjalistów, chociażby z AVPoint, gdzie w razie wątpliwości podczas zakupu, uzyskamy cenne porady.

Jednym z najistotniejszych parametrów przewodów jest ich średnica. Nie powinna ona być mniejsza od 1 mm2. Dobór konkretnej średnicy będzie zależny od mocy danego urządzenia. Zaleca się, aby urządzenia o mocach do 70, 120 oraz 200 W, były zasilane kablami o przekrojach kolejno 1,5, 2,5 oraz 4 mm2. Jeżeli zadbamy o ich zgodność z mocą, to jakość dźwięku powinna być wysoka. Warto pamiętać, że istnieją dwa rodzaje budowy kabli głośnikowych tj. zwyczajny i pleciony. Ich wybór nie wpływa jednak w znacznym stopniu na odtwarzanie. Ważne jest za to, aby do ich produkcji została użyta czysta miedź, która zagwarantuje dobre przewodnictwo. Ono z kolei pozytywnie wpłynie na czystość dźwięku wydobywającego się z głośników. Alternatywne kable głośnikowe mogą być wykonane z aluminium i dodatku miedzi, ale chcąc osiągnąć jak najlepszą jakość, warto zainwestować w te wykonane z najlepszej jakości materiału.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

6 + trzy =