Technika i auto-moto 

Zastosowanie lasera w przemyśle

Laser to innowacyjne urządzenie emitujące wiązkę światła o niezwykle małej szerokości tzw. linii emisyjnych, co sprawia, że posiada ona ogromną moc. Dzięki tym właściwościom znalazł bardzo szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej jest wykorzystywany do cięcia różnych materiałów (np. metalu, gumy, szkła czy tektury) oraz nadawania im odpowiedniego kształtu. Z przykładową ofertą jednej  z firm oferujących usługę profesjonalnego cięcia laserem można zapoznać się na valor-cnc.pl.

NOWOCZESNE URZĄDZENIE, BEZ KTÓREGO NIE POWSTAŁOBY WIELE PRZEDMIOTÓW

Laser w przemyśle jest używany głównie do obróbki różnych materiałów na etapie ich wytwarzania. Dzięki niemu cały proces przebiega bardzo szybko i sprawnie, a uzyskane elementy odznaczają się dużą precyzją – szczególnie w porównaniu z tymi, które zostały wykonane metodami tradycyjnymi. Zaletą stosowania tego urządzenia jest również możliwość jego pełnego zautomatyzowania, co w jeszcze większym stopniu przyspiesza obróbkę. Należy podkreślić, że wyróżniamy zarówno cięcie laserowe, jak i spawanie, hartowanie, znakowanie, natapianie oraz wygładzanie powierzchniowe. Oto przykładowe zastosowania omawianego sprzętu w różnych dziedzinach przemysłu:

– tworzenie dekoracyjnych wzorów i grawerowanie na powierzchni dowolnych materiałów (na podstawie komputerowego rysunku CAD),

– precyzyjne wycinanie np. drzwi samochodowych, hamulców, rur wydechowych do pojazdów (branża motoryzacyjna),

– cięcie i kształtowanie elementów mebli z drewna lub metalu, a także obróbka detali (branża meblarska),

– wykonywanie rur i profili metalowych, będących elementami konstrukcji m.in. lamp do oświetlenia zewnętrznego,

– obróbka blach stosowanych później w przemyśle metalurgicznym i budownictwie,

– wycinanie części wykorzystywanych do produkcji sprzętu sportowego (rowerków treningowych, bieżni elektrycznych itp.),

– łączenie ze sobą stalowych elementów różnych konstrukcji techniką spawania.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

9 + 10 =