Technika i auto-moto 

Urządzenia używane w poligrafii

Poligrafia to dziedzina techniki zajmująca się wytwarzaniem różnego rodzaju materiałów drukowanych. Zaliczamy do nich m.in. książki, broszury, ulotki o charakterze reklamowym, plakaty, czasopisma, gazety, foldery, zaproszenia oraz opakowania. W procesie ich produkcji wykorzystuje się rozmaite urządzenia, a jednym z najważniejszych jest ploter (przystosowany do pracy z dużymi powierzchniami płaskimi). Służy on zarówno do nanoszenia wszelkich obrazów oraz grafik, jak i wycinania wzorów czy grawerowania. Tego typu sprzęt posiada w swojej ofercie każdy specjalistyczny sklep z ploterami działający w internecie. 

Rozwiązania nowoczesne i klasyczne

W zakładach poligraficznych oprócz wspomnianych już ploterów stosuje się powszechnie komputery o wysokich parametrach wydajnościowych. Za ich pomocą realizowane są zadania polegające na projektowaniu materiałów i ich przesyłaniu do pozostałych urządzeń. Oprócz tego niezwykle istotną rolę odgrywają skanery (płaskie i bębnowe), a także drukarki laserowe, charakteryzujące się ponadprzeciętną jakością i szybkością wydruku. Wśród tych ostatnich wyróżniamy modele monochromatyczne i kolorowe.

Kolejnym bardzo przydatnym sprzętem jest naświetlarka, wykorzystywana głównie w popularnej technologii offsetowej. W zależności od wersji służy ona do wykonywania form kopiowych na materiałach światłoczułych, płytach procesowych i bezprocesowych albo tradycyjnych płytach offsetowych. W każdym zakładzie poligraficznym musi się też znaleźć laminator, przeznaczony do pokrywania powierzchni różnych wydruków laminatem w celu zwiększenia ich wytrzymałości lub poprawy walorów wizualnych. Funkcjonalny model kupimy w tym sklepie online: https://sklep.dmplot.com/laminatory. Pozostałe sprzęty poligraficzne to m.in.: ręczne gilotyny, złamywarki, bindownice, kaszerownice, nożyki introligatorskie, zszywarki i wykrawarki.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

17 + 3 =