Technika i auto-moto 

Olej grzewczy – zastosowanie i właściwości

Olej grzewczy, zwany również opałowym, to jedno z paliw, które w naszym kraju nadal znajduje szerokie zastosowanie. Zaraz po kotłach zasilanych drewnem i węglem, to właśnie olej grzewczy jest najczęściej wykorzystywanym paliwem. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się m.in. olej grzewczy Ekoterm w Bydgoszczy. Warto więc wiedzieć o nim nieco więcej.

Podstawowe zastosowanie

Stosuje się go przede wszystkim w instalacjach grzewczych. Używany jest także kotłach CO, dwufunkcyjnych i zaopatrujących budynki w ciepłą wodę użytkową. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że kotły zasilane olejem opałowym, zwłaszcza te najnowszej generacji, legitymują się wysoką sprawnością na poziomie 92%. Dodatkowym atutem jest brak kosztów związanych z pozyskaniem opału, co w przypadku drewna potrafi dodatkowo generować wydatki, a także fakt tego, iż zbiornik około 3000 litrów jest w stanie zapewnić zaopatrzenie na cały sezon grzewczy dla domu 150 metrów kwadratowych.

Właściwości oleju grzewczego

Zawartość wody w tym paliwie to około 0.01%, więc jest to najbardziej suche paliwo na rynku. Ma on także bardzo niską zawartość siarki, co znacznie wpływa na dłuższe funkcjonowanie urządzeń grzewczych, w których jest używany. Ponadto, popiołu znajduje się w nim 0.005%, co jest wartością nieosiągalną dla paliw stałych. Wysoka wydajność energetyczna sięgająca 42MJ/kg to również warta uwagi właściwość oleju opałowego. Dzięki temu właśnie wiele osób decyduje się na korzystanie z tego paliwa, które można znaleźć w hurtowni paliw w Bydgoszczy. 

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

11 + 20 =