Zdrowie i medycyna 

Gdzie szukać pomocy dla alkoholików?

Alkoholizm to trudna, leczona przez całe życie choroba, której niestety nie da się pokonać samemu i bez specjalistycznej pomocy. Bardzo często wydaje się nam, że alkoholik „sam się ogarnie” gdy dostrzeże swoje błędy i to, jak picie rujnuje mu życie, ale tak nie jest. Bez fachowego wsparcia nie można się łudzić tym, że sytuacja kiedykolwiek się poprawi. Gdzie szukać pomocy?

Wsparcie i leczenie dla alkoholików

Wsparcie rodziny to tylko jeden z niewielkich czynników, które mogą być pomocne w wychodzeniu z uzależnienia. Jednak prawdziwa i najbardziej sensowna pomoc alkoholikom może być udzielona wyłącznie w specjalnych ośrodkach prowadzących zamkniętą terapię, bardzo często nazywaną potocznie odwykiem. To przynajmniej kilkumiesięczny odwyk pod okiem lekarzy i psychologów może być dla osoby uzależnionej szansą do zerwania z nałogiem.

Ośrodki leczenia alkoholizmu – regionalne czy oddalone od miejsca zamieszkania?

Przy wyborze odpowiedniego ośrodka odwykowego warto zastanowić się nad tym, czy osoba uzależniona powinna się leczyć blisko domu, czy jednak bardziej optymalne będzie wysłanie jej na drugi koniec Polski, tak, by w razie chwilowego załamania nie mogła wymusić na bliskich natychmiastowego przyjazdu i zabrania jej do domu. Dobrym pomysłem może tu być leczenie alkoholizmu w Staszowie, na terenie województwa świętokrzyskiego – oczywiście zakładając, że najbliższa rodzina uzależnionego mieszka wiele kilometrów dalej. Naturalnie, nikt nikogo nie może zmusić do leczenia ani na siłę wysłać na odwyk, aczkolwiek na podstawie doświadczeń osób, które były wysyłane do takich ośrodków przez swoich bliskich, wiadomo, że oddalenie ośrodka ma duże znaczenie.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

3 × 5 =