Technika i auto-moto 

Rodzaje kosiarek

Wygląd trawnika jest istotny dla każdego właściciela ogrodu czy innej podobnej przestrzeni, ponieważ to dzięki niemu posesja nabiera uroku i wyjątkowego charakteru. Warto podkreślić, że idealnie przystrzyżony i wypielęgnowany trawnik jest znakomitym tłem dla wszelkich roślin i dekoracji. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednią kosiarkę. W sklepach specjalistycznych takich jak np. https://tielbuerger.pl/., znajdziemy wiele różnych modeli, takich jak choćby popularna w ostatnim czasie kosiarka bijakowa.

Sprzęt nie tylko dla ogrodników i rolników

Kosiarki można podzielić ze względu na kilka istotnych czynników. Jeśli chodzi o przeznaczenie, to wyróżniamy modele rolnicze (w tym konne oraz ciągnikowe), trawnikowe (elektryczne i spalinowe), a także wysięgnikowe (stosowane w pracach hydraulicznych). Rolnicze są wykorzystywane głównie do koszenia trawy i innych zielonek na łąkach i polach. Nierzadko posiadają dodatkowe wyposażenie w postaci spulchniaczy albo zgniataczy pokosu.

Z kolei wersje trawnikowe są stosowane do koszenia trawy w ogrodach, parkach czy na kortach tenisowych. Ze względu na napęd można je podzielić na ręczne, elektryczne i spalinowe (silnik na paliwo). Warto jednak podkreślić, że znacznie częściej podział kosiarek jest dokonywany na podstawie sposobu ich działania. Wyróżnia się zatem:

a) kosiarki listwowe – zawierają specjalny element tnący w postaci ostrych nożyków, które poruszają się ruchem posuwisto-zwrotnym. Używa się ich przede wszystkich w maszynach żniwnych i do cięcia wyjątkowo wrażliwych roślin. Ich różne modele są dostępne na  https://tielbuerger.pl/kosiarki/kosiarki-listwowe.

b) modele rotacyjne – elementem tnącym jest w nich bardzo szybko obracający się nóż, a samo cięcie następuje wskutek nagłego uderzenia w roślinę. Są bardziej wydajne od listwowych, ale często nadmiernie szarpią koszone rośliny.

c) wersje bijakowe – specjalna odmiana kosiarek rotacyjnych, wyposażona w tzw. bijaki (zaostrzona masa wirująca) do rozdrabniania koszonej trawy lub innych roślin. Idealnie sprawdzają się w takich miejscach, jak nieużytki czy pobocza dróg.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

trzy × trzy =