Zdrowie i medycyna 

Choroba Hashimoto – czym się objawia i jaki specjalista może nam pomóc?

Przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli Hashimoto, jest jednym z najczęstszych schorzeń tego gruczołu. Hashimoto dotyka głównie kobiety i jest chorobą autoagresywną, co oznacza że komórki ciała atakują same siebie. Nie jest to możliwe do wyleczenia, jednak szybka diagnostyka oraz leczenie farmakologiczne potrafi skutecznie utrzymać chorobę w ryzach. Jak rozpoznać jej objawy i do jakiego specjalisty się z tym udać?

Zmęczenie, wypadanie włosów, nadwaga

U każdej osoby, Hashimoto, może objawiać się w nieco inny sposób. Zdarza się też, że przebiega niemal bezobjawowo. Jak wskazują zaś lekarze oraz osoby zmagające się z tą chorobą, do najczęstszych jej objawów należą: 

– przewlekłe zmęczenie i problemy z logicznym myśleniem

– wypadanie włosów, pogorszenie kondycji skóry

– przybieranie na wadze mimo stosowania prawidłowej diety

– skłonność do stanów depresyjnych.

Jak widać, Hashimoto, może znacznie pogorszyć jakość życia i wymaga szybkiej interwencji lekarza specjalisty.

Potrzebna jak najszybsza konsultacja

Widząc u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy koniecznie umówić się na wizytę do specjalisty, zajmującego się zaburzeniami hormonów oraz całego układu dokrewnego, czyli endokrynologa. Warto przyjrzeć się ofercie dostępnej pod adresem https://imedica.com.pl/endokrynologia/. Endokrynolog przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci odpowiednie badania. Będą to z pewnością badania laboratoryjne, sprawdzające poziom TSH, hormonów ft3 i ft4 oraz przeciwciał tarczycowych. Konieczne będzie również wykonanie USG tarczycy. Na ich podstawie, lekarz postawi diagnozę oraz przepisze odpowiednie leki – w przypadku Hashimoto są to syntetyczne hormony tarczycy.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

jeden × 5 =