Zdrowie i medycyna 

Do kogo zgłosić się z bólem pleców?

Ból pleców to bardzo powszechna dolegliwość w dzisiejszych czasach. Najczęściej dotyczy osób, które prowadzą siedzący tryb życia oraz pracowników fizycznych. Ustalenie przyczyny może być trudne, dlatego warto udać się do specjalisty, który postawi diagnozę i pomoże wyeliminować problem.

Lekarz rodzinny

Jeśli ból pojawia się regularnie i uniemożliwia funkcjonowanie, nie warto zwlekać z wizytą. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad i zleci podstawowe badania. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie powodu uciążliwych dolegliwości. Najczęściej są to przebyte urazy, nadwyrężenia mięśni, dyskopatia oraz zmiany zwyrodnieniowe. Mogło również dojść do przeprostu kręgosłupa lub pojawienia się guzów w obrębie kręgosłupa. Na podstawie zebranych informacji lekarz rodzinny kieruje pacjenta do ortopedy lub neurologa. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym efektywniejsze będzie leczenie.

Neurolog czy ortopeda?

Ortopeda zajmuje się między innymi wadami postawy, zwyrodnieniami kręgosłupa, dyskopatią oraz przepukliną dyskową. W przypadku wątpliwości skieruje pacjenta na specjalistyczne badania: zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Po ustaleniu przyczyny bólu specjalista decyduje o lekach, zabiegach, fizjoterapii oraz rehabilitacji. Jeśli potrzebny jest dobry fizjoterapeuta poznań jest miastem, w którym można znaleźć sprawdzonego fachowca. Jeśli dolegliwości łączą się z problemami, w obrębie układu nerwowego konieczna staje się wizyta u neurologa.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

piętnaście + dziesięć =