Dla domu i ogrodu 

Jak przebiega montaż zbiornika na szambo?

Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami prawa każdy obiekt mieszkalny powinien być podłączony do sieci kanalizacyjnej. Niestety czasami z różnych powodów nie jest to możliwe, a wówczas trzeba znaleźć inny sposób na skuteczne pozbywanie się nieczystości. Dobrym rozwiązaniem jest zwłaszcza zamontowanie na posesji bezodpływowego zbiornika, zwanego potocznie szambem. Na rynku znajdziemy zarówno ciężkie modele betonowe, jak i nowoczesne modele z tworzywa sztucznego.

Zakotwiczenie konstrukcji to często konieczność

Obecnie dużą popularnością cieszą się plastikowe zbiorniki na szambo, które posiadają tę zaletę, że można je bez większego problemu samodzielnie zamontować na działce – oczywiście według konkretnego schematu. W pierwszej kolejności należy wykopać dół o głębokości odpowiadającej lokalizacji domowego przewodu kanalizacyjnego. Następnym krokiem jest wykonanie podsypki żwirowej, delikatne opuszczenie zbiornika do wykopu oraz solidne uszczelnienie połączenia z przewodem. Pozostałe niezbędne czynności to:

-napełnienie szamba czysta wodą w celu zapobieżenia jego zgnieceniu pod ciężarem piasku,

-przysypanie konstrukcji piaskiem bądź żwirem,

-obłożenie powierzchni płytami betonowymi (szczególnie, gdy nad zbiornikiem zamierzamy parkować auto),

-wyrównanie terenu i obsadzona trawą.

Pamiętajmy, że jeśli poziom wód gruntowych jest w danym miejscu dosyć wysoki, to dodatkowo zaleca się zamocowanie zbiornika kotwami do warstwy betonu umieszczonej bezpośrednio pod nim. Uniemożliwi to jego wypchnięcie na powierzchnię. Z kolei w przypadku szamba betonowego montaż jest o wiele trudniejszy, bo wymaga zastosowania samochodu transportowego i żurawia przeładunkowego.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

cztery × jeden =