Technika i auto-moto 

Hamulce, łańcuch, przerzutki, czyli jak dbać o części rowerowe?

Czystość i konserwacja

Rower to urządzenie mechaniczne napędzane siłą mięśni. W sklepach dostępne są modele przeznaczone zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Bez względu na to, czy rower będzie używany rekreacyjnie, czy zawodowo, aby długo służył, należy o niego odpowiednio zadbać. W związku z tym, że mechanizmy układu napędowego, takie jak przerzutki, łańcuch, czy hamulce są narażone na wilgoć i zabrudzenie, trzeba pamiętać o ich czyszczeniu. Do usuwania brudu najlepiej używać gąbki lub szmatki zamoczonej w wodzie z mydłem. Nie zaleca się stosowania myjek ciśnieniowych, ponieważ mogą wtłaczać wodę do łożysk i usuwać z nich smar. Długą żywotność i bezawaryjność roweru zapewni regularne smarowanie linek od hamulców i przerzutek umieszczonych w gumowych osłonkach. Konserwacji wymaga także łańcuch. Zabrudzony element najlepiej czyścić środkiem wypierającym wodę, a następnie smarować teflonowym smarem.

Wymiana zużytych podzespołów

Żeby rower nie odmówił posłuszeństwa w trakcie jazdy, trzeba pamiętać także o wymianie zużytych podzespołów. Podczas eksploatacji roweru zużyciu ulegają m.in. tarcze hamulcowe. W związku z tym, że element ten wpływa na bezpieczeństwo w czasie jazdy, nie należy go zaniedbywać. Nie jest wskazane montowanie najtańszych tarcz dostępnych w sklepach, ponieważ ich jakość i żywotność często pozostawiają wiele do życzenia. Jednym z producentów dobrych tarcz hamulcowych jest Shimano Deore. Produkty tej firmy są trwałe, a przy tym łatwe w demontażu i montażu.

Podzespołem, który trzeba wymieniać po przejechaniu około trzech tysięcy kilometrów, jest łańcuch. Podczas wymiany łańcucha, warto sprawdzić, czy zużyciu nie uległy również zębatki. Żeby jazda rowerem przebiegała płynnie i bezproblemowo, należy pamiętać również o regulacji linki odpowiadającej za prawidłową pracę przerzutek. Prawidłowa regulacja pozwala na płynne zmienianie przełożeń. Na https://virtualbike.pl/ można znaleźć wiele przydatnych części, które zapobiegną częstym usterkom jednośladów.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

3 × dwa =