Urządzenia chłodnicze – z jakich części się składają?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chłodnictwo to technologia, która obejmuje procesy chłodzenia i ogrzewania w celu zapewnienia warunków komfortu we wnętrzu budynku. Chłodnictwo jest stosowane od czasów starożytnych, ale wynalezienie systemu chłodniczego ze sprężaniem par sprawiło, że stało się ono bardziej skuteczne i efektywne.

Urządzenia chłodnicze składają się z kilku części:

Sprężarka 

Spręża czynnik chłodniczy i pompuje go przez układ. Proces sprężania powoduje, że czynnik chłodniczy zmienia się z cieczy w gaz, zwiększając swoją objętość ponad tysiąc razy. Dlatego też sprężarka jest tak duża i ciężka.

Skraplacz 

Gorący gaz pochodzący ze sprężarki przechodzi przez tę część urządzenia, gdzie ulega ochłodzeniu i zmienia się z powrotem w stan ciekły. Dzieje się tak ze względu na różnicę ciśnień po obu jego stronach – wysokie ciśnienie po jednej stronie (wysokotemperaturowe) i niskie ciśnienie po drugiej stronie (niskotemperaturowe). Aby osiągnąć maksymalną efektywność wymiany ciepła, na jego powierzchni umieszcza się lamelki, które znacznie zwiększają jego powierzchnię.

Parownik (wymiennik ciepła) 

Wydatek skraplacza przechodzi przez tę część, gdzie jest dalej schładzany poprzez przechodzenie przez zimne powierzchnie wewnątrz niego (np. rurki wypełnione zimną wodą). W ten sposób pozbywamy się całego nadmiaru ciepła generowanego przez sprężarki pracujące w układach zamkniętych lub innego rodzaju źródła ciepła jak np. kolektory słoneczne.

Jeśli Twoje urządzenie nie działa prawidłowo, to koniecznie sprawdź witrynę internetową i poznaj szczegóły: https://clima-line.pl/oferta/naprawa-urzadzen-chlodniczych/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Perfumy damskie – które uwodzą mężczyzn?
Perfumy damskie – które uwodzą mężczyzn?
Nie od dzisiaj wiadomo, że perfumy to tajna broń kobiet, która świetnie działa w przypadku uwodzenia mężczyzn. Niemalże każdy przedstawiciel […]
Jak prawidłowo odprowadzać nieczystości ze swojej posiadłości?
Jak prawidłowo odprowadzać nieczystości ze swojej posiadłości?
Odprowadzanie nieczystości jest obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości. Niestety nie każda posesja ma dostęp do lokalnej sieci kanalizacyjnej, przez co należy […]
Przy wystąpieniu jakich problemów, należy się udać do fizjoterapeuty?
Przy wystąpieniu jakich problemów, należy się udać do fizjoterapeuty?
Niektórzy ludzie obawiają się fizjoterapeutów, ale nie ma się czego bać. Jedyne co może się stać to to, że z […]