Zdrowie i medycyna 

Czym zajmuje się psychoteraputa?

W ostatnich latach coraz więcej osób ma problemy z radzeniem sobie w życiu zarówno na polu osobistym, jak i zawodowym. Często decydują się one udać do gabinetu psychoterapeuty. Specjalista ten pomoże m.in. w wychodzeniu z uzależnienia, w zmaganiu się z problemami z przemocą w domu czy w okiełznaniu kłopotów z odżywianiem. Co istotne, prowadzi nie tylko terapie indywidualne dla dzieci oraz dorosłych, ale również terapie grupowe. Na szczególną uwagę zasługuje psychoterapia w Poznaniu, ponieważ tamtejsi specjaliści są uznawani za najlepszych w kraju. 

Nie ma takiego problemu, z którym nie można by sobie poradzić

Psychoterapeuta to zawód mylony bardzo często z psychologiem albo psychiatrą, choć trzeba podkreślić, że nie jest to do końca prawda. Każdy z tych specjalistów posiada bowiem inne wykształcenie oraz umiejętności (zakres działania i metody też są różne), choć łączy ich jeden cel – pomoc osobom będącym w potrzebie. Do psychoterapeuty powinniśmy się udać w sytuacji, gdy jest nam ciężko poradzić sobie z emocjami i problem ten trwa przez dłuższy okres. Zwłaszcza jeśli podejrzewamy, że jego źródło tkwi w nas samych, a nie otoczeniu. Może to być choćby depresja, napady gniewu lub lęku, fobia społeczna (lub jakakolwiek inna), obsesyjne myśli, zbyt długo trwająca żałoba czy trudności w budowaniu trwałej relacji z płcią przeciwną.

Problem ten nie musi być jednak konkretny, lecz dotyczyć też niemożności zrealizowania pragnień albo silnego poczucia winy. Pamiętajmy o tym, że w wielu sytuacjach będzie potrzebna pomoc nie tylko psychoterapeuty, ale też psychiatry (leczenie farmakologiczne). W ostatnim czasie popularna jest na przykład psychoterapia psychodynamiczna dla dzieci, w której istotną rolę odgrywa zarówno omawiany specjalista, jak i pedagog i psycholog. Na http://www.centrumergo.pl/nasza-pomoc/psychoterapia-psychodynamiczna/psychoterapia-psychodynamiczna-dzieci można dowiedzieć się o niej więcej.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

cztery × dwa =