Dla domu i ogrodu 

Rośliny idealne na działkę

W naszym kraju nie brakuje osób, które posiadają sporej wielkości działkę. Warto zawsze posadzić na niej kilka wybranych roślin, które w znacznym stopniu wzbogacą jej walory wizualne i uprzyjemnią spędzany tam czas. Zdecydowanie najlepiej w tej roli sprawdzą się gatunki odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i zachwycające kolorem kwiatów, nietypowym kształtem korony albo wybitnie architektoniczną formą. Doskonałym przykładem jest choćby hortensja biała oraz aksamitka rozpierzchła. 

Wskazany jest spory umiar

Wybierając rośliny na działkę, powinniśmy koniecznie wziąć pod uwagę rodzaj gleby, poziom nasłonecznienia oraz ukształtowanie powierzchni. Pozwoli to bowiem postawić na takie gatunki, które będą się doskonale rozwijały. Najbardziej uniwersalne są różnego rodzaju krzewy i drzewa, w tym zwłaszcza majestatyczna jodła kalifornijska (wyróżniająca się regularnym krojem i gałęziami wyrastającymi bezpośrednio z pnia), świerk biały (ze stożkowatą koroną i igłami pokrytymi specyficznym nalotem) oraz perukowiec podolski słynący z zielonkawożółtych kwiatów. Dobrym wyborem będzie też ognik szkarłatny, jabłoń ozdobna, kalina koralowa, bez iglak i głóg dwuszyjkowy. 

Jeśli natomiast zależy nam na efektownych, a jednocześnie łatwych w uprawie kwiatach, to postawmy np. na hortensje, begonie, niezapominajki, pelargonie rabatowe, astry krzaczaste, wrzosy pospolite, krokusy, lilie lub narcyzy. Na koniec warto jeszcze wymienić idealne rośliny na żywopłot. W tek kategorii godne polecenia są w szczególności: ligustr, bukszpan, tuja, cis, berberys, forsycja, ostrokrzew, pęcherznica kalinolistna i dereń biały.

 

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

dwa × cztery =