Psychoterapia – poszczególne kroki w jaki sposób może być prowadzona

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Psychoterapia to dobry sposób, by pomóc sobie w pokonywaniu życiowych trudności. Jest wiele form, w ramach których odbywają się spotkania z terapeutą. Oprócz sesji indywidualnych można wziąć udział w spotkaniach grupowych, szczególnie popularnych wśród osób borykających się z problemem uzależnienia. Ponadto kontakt z psychologiem nie musi być bezpośredni – zwłaszcza ostatnio, w warunkach pandemii, popularna stała się psychoterapia online. Bez względu na formę spotkania te obejmują kilka zasadniczych etapów, przez które wspólnie przechodzą terapeuta i klient. 

Konsultacja, czyli rozmowa wstępna

Początkiem tej współpracy jest kontakt mailowy lub telefoniczny. Służy on ustaleniu terminu pierwszego, konsultacyjnego spotkania. W jego trakcie psycholog poznaje wstępnie problem, z jakim boryka się klient. Pozwala to podjąć decyzję, czy psychoterapia jest w danym przypadku konieczna i czy jest możliwa. Czasami okazuje się, że problem ten wymaga w większym stopniu leczenia psychiatrycznego, a rozmowa z terapeutą powinna pełnić tylko pomocniczą funkcję. 

Część zasadnicza

Terapia charakteryzuje się najczęściej bardzo indywidualnym przebiegiem. Problemy psychologiczne bywają niezwykle złożone, a ich rozwiązywanie może odbywać się na wiele różnych sposobów. Z pewnością najważniejszy etap psychoterapii wymaga otwarcia i szczerości. Dotarcie do sedna głęboko zakorzenionych trudności musi wiązać się z ujawnieniem prawdziwych emocji. Wydobycie ich, poprzez rozmowę i stawianie pytań umożliwia wykrycie podświadomych mechanizmów, które utrudniają funkcjonowanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak znaleźć dobrą księgową?
Jak znaleźć dobrą księgową?
Wybór dobrej księgowej jest niezwykle ważny, ponieważ odpowiedzialna jest ona za prowadzenie rachunkowości i rozliczeń podatkowych, co może mieć wpływ […]
Komfort czy ekologia? Krótkie zestawienie atutów zastąpienie tradycyjnych źródeł energii ogniwami fotowoltaicznymi
Komfort czy ekologia? Krótkie zestawienie atutów zastąpienie tradycyjnych źródeł energii ogniwami fotowoltaicznymi
Dbanie o środowisko nie zawsze idzie w parze z komfortem. Czasami musimy pójść na pewne ustępstwa bądź zainwestować. Dziś sprawdzamy, […]
Kiedy opłaca się budować taras?
Kiedy opłaca się budować taras?
Własny taras to marzenie wielu osób, bo kiedy posiada się już dom z ogródkiem, to warto spędzać w nim czas. […]