Psychoterapia to dobry sposób, by pomóc sobie w pokonywaniu życiowych trudności. Jest wiele form, w ramach których odbywają się spotkania z terapeutą. Oprócz sesji indywidualnych można wziąć udział w spotkaniach grupowych, szczególnie popularnych wśród osób borykających się z problemem uzależnienia. Ponadto kontakt z psychologiem nie musi być bezpośredni – zwłaszcza ostatnio, w warunkach pandemii, popularna stała się psychoterapia online. Bez względu na formę spotkania te obejmują kilka zasadniczych etapów, przez które wspólnie przechodzą terapeuta i klient.
Początkiem tej współpracy jest kontakt mailowy lub telefoniczny. Służy on ustaleniu terminu pierwszego, konsultacyjnego spotkania. W jego trakcie psycholog poznaje wstępnie problem, z jakim boryka się klient. Pozwala to podjąć decyzję, czy psychoterapia jest w danym przypadku konieczna i czy jest możliwa. Czasami okazuje się, że problem ten wymaga w większym stopniu leczenia psychiatrycznego, a rozmowa z terapeutą powinna pełnić tylko pomocniczą funkcję.
Terapia charakteryzuje się najczęściej bardzo indywidualnym przebiegiem. Problemy psychologiczne bywają niezwykle złożone, a ich rozwiązywanie może odbywać się na wiele różnych sposobów. Z pewnością najważniejszy etap psychoterapii wymaga otwarcia i szczerości. Dotarcie do sedna głęboko zakorzenionych trudności musi wiązać się z ujawnieniem prawdziwych emocji. Wydobycie ich, poprzez rozmowę i stawianie pytań umożliwia wykrycie podświadomych mechanizmów, które utrudniają funkcjonowanie.