Zdrowie i medycyna 

Przyczyny niedosłuchu

Słuch to zdecydowanie jeden z najważniejszych ludzkich zmysłów. Niestety coraz więcej osób zmaga się z jego częściową utratą, co w znacznym stopniu upośledza codzienną komunikację i utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. W takiej sytuacji jedynym sensownym rozwiązaniem jest dotarcie do przyczyn problemu, a następnie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jeśli interesuje nas profesjonalne badanie słuchu Warszawa to miasto, gdzie funkcjonuje wiele placówek medycznych oferujących tego rodzaju usługę.

Wiele zależy od wieku danej osoby

Kluczowe objawy niedosłuchu to pogorszone rozumienie mowy, mocno utrudniona komunikacja werbalna z innymi ludźmi (zwłaszcza w hałaśliwym otoczeniu), a także nieustanne wrażenie, że wszyscy wokół mówią wyjątkowo cicho. W przypadku małych dzieci główne przyczyny omawianej dolegliwości to zazwyczaj czynniki genetyczne, ewentualnie choroba zakaźna rozwijająca się w okresie ciąży w ciele matki, wcześniactwo albo uraz doznany w momencie samego porodu. 

U osób dorosłych niedosłuch pojawia się przede wszystkim wskutek naturalnego procesu starzenia się organizmu, negatywnego działania ototoksycznych środków farmaceutycznych lub tzw. choroby Meniera, czyli schorzenia ucha wewnętrznego. Niekiedy też jest spowodowany zalegającą w przewodach usznych woskowiną, poważnym urazem mechanicznym twarzoczaszki, zapaleniem ucha, ciałem obcym znajdującym się wewnątrz czy nagłą infekcją wirusową. Najrzadziej zaś przyczyna tkwi w otosklerozie – zaawansowanej chorobie kosteczek słuchowych, której towarzyszą charakterystyczne szumy i dzwonienie.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

pięć + dziesięć =