Zdrowie i medycyna 

Jak należy dbać o higienę w gabinecie stomatologicznym?

Gabinet stomatologiczny to miejsce, w którym wykonywane są rozmaite zabiegi poprawiające stan uzębienia. W ich trakcie dochodzi zawsze do bardzo bliskiego kontaktu zarówno ze skórą, jak i błonami śluzowymi czy tkankami pacjenta. Stwarza to oczywiście podwyższone ryzyko groźnych zakażeń wywołanych przez tzw. drobnoustroje chorobotwórcze. Z tego względu nie obejdzie się tutaj bez respektowania wszelkich niezbędnych zasad z zakresu higieny, a także ścisłego stosowania się do wymogów sanitarnych.

Wdrożenie odpowiednich praktyk to konieczność

Źródłem potencjalnych zagrożeń w każdym gabinecie stomatologicznym mogą być m.in. sami pacjenci (ze względu na wydychanie powietrza, wydzielanie krwi i śliny), pracownicy, narzędzia czy nawet meble. Aby w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko, należy przede wszystkim regularnie (najlepiej kilka razy dziennie) dezynfekować ręce, stosując w tym celu wyłącznie profesjonalne preparaty myjące. Jeśli chodzi o usuwanie zanieczyszczeń z  powierzchni płaskich, to zaleca się używanie specjalistycznych środków chemicznych przeznaczonych stricte do szpitali, klinik i innych obiektów o charakterze medycznym. Wykazują one bowiem silne działanie bakteriobójcze, a dodatkowo są pozbawione szkodliwych barwników, konserwantów oraz substancji zapachowych.

Nie obejdzie się bez dokładnej sterylizacji wszystkich narzędzi wykorzystywanych w trakcie poszczególnych zabiegów (wierteł, polerek, piaskarek itp.). W tym przypadku dobrym sposobem jest ich wyjaławianie gorącą parą pod wysokim ciśnieniem, ewentualnie naświetlanie aparatem emitującym promieniowanie UV. Pozostały wymóg higieniczny to noszenie maseczek na twarzy i rękawic nitrylowych na dłoniach. Posiada je w ofercie każda internetowa hurtownia stomatologiczna.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

siedemnaście + 4 =