Przewlekłe, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli Hashimoto, jest jednym z najczęstszych schorzeń tego gruczołu. Hashimoto dotyka głównie kobiety i jest chorobą autoagresywną, co oznacza że komórki ciała atakują same siebie. Nie jest to możliwe do wyleczenia, jednak szybka diagnostyka oraz leczenie farmakologiczne potrafi skutecznie utrzymać chorobę w ryzach. Jak rozpoznać jej objawy i do jakiego specjalisty się z tym udać?
U każdej osoby, Hashimoto, może objawiać się w nieco inny sposób. Zdarza się też, że przebiega niemal bezobjawowo. Jak wskazują zaś lekarze oraz osoby zmagające się z tą chorobą, do najczęstszych jej objawów należą:
– przewlekłe zmęczenie i problemy z logicznym myśleniem
– wypadanie włosów, pogorszenie kondycji skóry
– przybieranie na wadze mimo stosowania prawidłowej diety
– skłonność do stanów depresyjnych.
Jak widać, Hashimoto, może znacznie pogorszyć jakość życia i wymaga szybkiej interwencji lekarza specjalisty.
Widząc u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, należy koniecznie umówić się na wizytę do specjalisty, zajmującego się zaburzeniami hormonów oraz całego układu dokrewnego, czyli endokrynologa. Warto przyjrzeć się ofercie dostępnej pod adresem https://imedica.com.pl/endokrynologia/. Endokrynolog przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci odpowiednie badania. Będą to z pewnością badania laboratoryjne, sprawdzające poziom TSH, hormonów ft3 i ft4 oraz przeciwciał tarczycowych. Konieczne będzie również wykonanie USG tarczycy. Na ich podstawie, lekarz postawi diagnozę oraz przepisze odpowiednie leki – w przypadku Hashimoto są to syntetyczne hormony tarczycy.