Kolagen – właściwości i zastosowanie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w organizmie człowieka. Występuje w skórze, mięśniach, ścięgnach i kościach. Jego główną funkcją jest zapewnienie wsparcia strukturalnego i wytrzymałości tkanek.

Kolagen jest niezbędny w procesie gojenia się ran, ponieważ zapewnia strukturalne wsparcie uszkodzonej tkanki i kieruje wzrostem nowych komórek, które sprzyjają regeneracji.

Kolagen można znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak ryby i mięso. Jednak jest on również dostępny jako suplement. Kolagen do picia jest obecnie najczęściej spotykaną formą, jednak występuje również w postaci kapsułek. Najczęstszym rodzajem kolagenu stosowanym w suplementach jest kolagen bydlęcy, ponieważ zawiera on duże ilości aminokwasów hydroksyproliny (budulec kolagenu).

Jak zbudowany jest kolagen?

Kolagen składa się z następujących elementów:

  • Aminokwasy – połączenie bloków budulcowych, które tworzą białka. Aminokwasy są głównym składnikiem włosów, skóry i paznokci, a także innych tkanek ciała, takich jak mięśnie i ścięgna.
  • Glicyna – Aminokwas, który można znaleźć w żywności, takiej jak mleko, jaja i soja. Glicyna jest jednym z najczęściej występujących aminokwasów w organizmie człowieka; stanowi około 1/3 wszystkich aminokwasów występujących we włóknach kolagenowych. Glicyna jest również znana z tego, że odgrywa ważną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi, jak również pomaga utrzymać zdrowy poziom cholesterolu w organizmie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Urządzamy nowoczesne wnętrza
Urządzamy nowoczesne wnętrza
Każdy z nas marzy, by jego dom wyglądał dobrze i nowocześnie. Czasami jest to trudne do osiągnięcia ze względu na […]
Popularne typy lamp stosowane w aranżacji mieszkań i domów
Popularne typy lamp stosowane w aranżacji mieszkań i domów
W każdym mieszkaniu potrzebne jest dodatkowe, sztuczne oświetlenie. Jednak lampy nie muszą być tylko praktyczne. Coraz częściej sięgamy po modele, […]
Praktyczne udogodnienia do łazienki
Praktyczne udogodnienia do łazienki
Niektórych elementów nie można pominąć w nowoczesnej łazience. Łazienka może być miejscem pełnym rozwiązań, które ułatwiają nam życie lub po […]