Ze względu na swoje naturalne pochodzenie oraz korzystne właściwości użytkowe, bawełna stanowi materiał uniwersalny. O popularności dzianin i tkanin bawełnianych decydują takie cechy jak dobra przepuszczalność powietrza, termoizolacyjność czy hipoalergiczność. Nie bez znaczenie jest również łatwość czyszczenia i pielęgnacji. Jak najlepiej dopasować materiał bawełniany do swoich potrzeb?
Sposób produkcji dzianin bawełnianych, przypominający powstawanie swetra na drutach, nadaje im specyficzne właściwości. Są one dużo bardziej sprężyste i rozciągliwe od tkanin, bardziej miękkie, jednak nieco mniej trwałe. Dzianiny występują w różnych grubościach i typach splotu. Zupełnie inny efekt wizualny daje gruba bawełniana dzianina swetrowa, a inny cienki, podkoszulkowy Jersey. Dużą popularnością cieszą się dzianiny o gęstym splocie, tzw. dresówki, z których szyje się nie tylko odzież typowo sportową, ale również casualowe sukienki czy wdzianka. Niemal każdy producent dzianin bawełnianych posiada w swojej ofercie dzianiny drukowane, uwielbiane przez dzieci. Ubranka z nich uszyte przyciągają wzrok różnorodnością kolorów i wzorów, a dzięki użytkowym właściwościom bawełny są przewiewne, nie wymagają specjalnych środków ostrożności podczas prania, często też nie trzeba ich prasować.
Tkaniny bawełniane mają zwartą strukturę i są mniej rozciągliwe od dzianin. Łatwiej utrzymują kształt, dzięki czemu są materiałem idealnym do szycia nie tylko koszul, sukienek czy spodni, ale również bielizny pościelowej, piżam, obrusów, zasłonek i innych domowych tekstyliów. Cienki, półprzezroczysty batyst będzie idealny na elegancką bluzkę czy letnią sukienkę, miękki aksamit z delikatnym włoskiem na kostium, z denimu zaś powstaną lubiane przez wszystkich spodnie, kurtki i koszule dżinsowe. Aby poprawić trwałość lub zwiększyć elastyczność bawełnianych tkanin, bywają one produkowane z dodatkiem innych włókien (np. elastanu, poliestru czy lnu).