Domy jednorodzinne znajdujące się na obszarach nie objętych zasięgiem zwykłej sieci kanalizacyjnej są zmuszone do wykorzystywania alternatywnego sposobu na odprowadzanie ścieków. Zazwyczaj wybór pada na bezodpływowy zbiornik wykonany z betonu. Wynika to z faktu, że charakteryzuje się on bardzo wysoką szczelnością, znakomitą funkcjonalnością oraz stosunkowo niską ceną.
Na rynku są dostępne zbiorniki betonowe zróżnicowane pod względem budowy oraz pojemności. Podstawowa i jednocześnie najbardziej popularna wersja to model jednokomorowy z otworami pozwalającymi na bezproblemowy montaż wszelkich przyłączy wejściowych i wyjściowych. Znacznie bardziej zaawansowany jest natomiast model dwukomorowy, posiadający specjalną przegrodę dzielącą przestrzeń roboczą na dwie części. W jednej z nich gromadzą się wyłącznie nieczystości w formie stałej, a w drugiej w formie ciekłej. Jeśli zaś chodzi o wielkość omawianych konstrukcji, to może ona wynosić od czterech do nawet dwunastu metrów sześciennych. Najmniejsze są przeznaczone przede wszystkim do obsługi domków letniskowych i innych obiektów wykorzystywanych sporadycznie.
Z kolei wersje 10-12 m3 wręcz idealnie nadają się do zamontowania obok domów, w których mieszka cztero- lub pięcioosobowa rodzina. Dodajmy, że ogromną zaletą standardowych zbiorników betonowych jest brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, co dla wielu osób ma szczególne znaczenie. Więcej informacji o rozmiarach można znaleźć na https://szamborambo.pl/wymiary-szamb-betonowych/.