Człowiek i styl 

Co ma znaczenie przy wyborze kurtki zimowej?

Wybierając kurtkę zimową trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Może to być na przykład region, w którym mieszkamy. Najzimniej jest w górach czy w okolicy Suwałk, ale nad samym morzem zawsze bardzo wieje. W mieście też przyda się ciepła kurtka z kapturem, ponieważ wysokie budynki dookoła ochronią nas tylko przed wiatrem, ale już nie przed padającym śniegiem czy mrozem. Dlatego warto kupić co najmniej dwie kurtki: ładną i modną oraz praktyczną i funkcjonalną. Obojętnie od kroju kurtka na zimę powinna być przede wszystkim ciepła, a zapewnić to ma jej materiał.

Rodzaje materiałów zewnętrznych na kurtki zimowe

O tym czy kurtka będzie ciepła, ale jednocześnie będzie miała dobrą wentylację mówi materiał zewnętrzny. Przede wszystkim stosuje się materiały syntetyczne, przez które kurtki są lekkie, ciepłe i sprawdzają się nawet w trudnych warunkach. Jednak można znaleźć też kurtki z naturalnych materiałów jak futro. Te również są ciepłe, ale nawet kilkukrotnie droższe i niestety mogą nasiąkać wodą.

Najpopularniejsze materiały to poliester, ponieważ ten materiał wchłania wilgoć tylko na poziomie 1%, więc zapewnia dużą wodoszczelność, ale również nie wypuszcza ciepła na zewnątrz. Także poliamid, czyli włókno akrylowe jest często stosowane, ponieważ mają podobne właściwości jaki poliester, ale są bardziej wytrzymałe. Do tych materiałów często dodaje się domieszki lycry lub spandexu, aby poprawić elastyczność kurtki.

Futro najczęściej stosuje się jako obszycie kaptura, aby był on nie tylko ładniejszy, ale przede wszystkim cieplejszy. Jednak można spotkać całe kurtki i płaszcze wykonane z futra, które są bardzo ciepłe, ale i bardzo eleganckie, więc nie nadają się do noszenia np. na stoku narciarskim.

Materiał wewnętrzny też ma znaczenie

O wiele lepiej futra prawdziwe lub sztuczne sprawdzą się jako ocieplina lub podpinka kurtki. Futro zachowuje ciepło bardzo długo i ogrzewa równomiernie całe ciało. Minusem może być jednak linienie, zwłaszcza naturalnych futer. Także poliester bardzo często stosuje się do wypełniania kurtek w postaci włókniny, czy jako polarową podszewkę. Jednak najcieplejsze kurtki to te wypełnione puchem lub pierzem.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

19 − czternaście =