Chłodnictwo to technologia, która obejmuje procesy chłodzenia i ogrzewania w celu zapewnienia warunków komfortu we wnętrzu budynku. Chłodnictwo jest stosowane od czasów starożytnych, ale wynalezienie systemu chłodniczego ze sprężaniem par sprawiło, że stało się ono bardziej skuteczne i efektywne.
Urządzenia chłodnicze składają się z kilku części:
Spręża czynnik chłodniczy i pompuje go przez układ. Proces sprężania powoduje, że czynnik chłodniczy zmienia się z cieczy w gaz, zwiększając swoją objętość ponad tysiąc razy. Dlatego też sprężarka jest tak duża i ciężka.
Gorący gaz pochodzący ze sprężarki przechodzi przez tę część urządzenia, gdzie ulega ochłodzeniu i zmienia się z powrotem w stan ciekły. Dzieje się tak ze względu na różnicę ciśnień po obu jego stronach – wysokie ciśnienie po jednej stronie (wysokotemperaturowe) i niskie ciśnienie po drugiej stronie (niskotemperaturowe). Aby osiągnąć maksymalną efektywność wymiany ciepła, na jego powierzchni umieszcza się lamelki, które znacznie zwiększają jego powierzchnię.
Wydatek skraplacza przechodzi przez tę część, gdzie jest dalej schładzany poprzez przechodzenie przez zimne powierzchnie wewnątrz niego (np. rurki wypełnione zimną wodą). W ten sposób pozbywamy się całego nadmiaru ciepła generowanego przez sprężarki pracujące w układach zamkniętych lub innego rodzaju źródła ciepła jak np. kolektory słoneczne.
Jeśli Twoje urządzenie nie działa prawidłowo, to koniecznie sprawdź witrynę internetową i poznaj szczegóły: https://clima-line.pl/oferta/naprawa-urzadzen-chlodniczych/.