Wypoczynek 

Trekking – zasady i strój

Trekking to jedna z forum aktywnej turystyki, która zakłada wędrówkę pieszą, głównie poza terenami miejskimi. Z tego powodu, wymaga on odpowiedniego sprzętu, oraz trzymania się kilku zasad, dzięki którym będzie to czas spędzony bezpiecznie i komfortowo. 

Sprzęt

Najważniejszą częścią ekwipunku są buty trekkingowe oraz plecak. Oba elementy muszą być wytrzymałe i nieprzemakalne, ale przede wszystkim dobrze dopasowane. Na wyprawę nigdy nie należy ubierać pożyczonych butów, czy takich w złym rozmiarze. Zawsze należy zabrać ze sobą coś, co ochroni nas przed deszczem i wiatrem. Nawet, jeżeli wyruszamy w piękny, ciepły dzień, to musimy zakładać możliwość nagłego załamania pogody. Różne sytuacje na trasie mogą nas również znacznie spowolnić. Zawsze warto jest mieć ze sobą kompas, który nie jest elementem urządzenia elektronicznego. W awaryjnych sytuacjach pomoże nam w nawigacji. 

Zasady

Lista rzeczy, które sprawiają, że trekking będzie bezpieczny nie jest długa, a pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Najważniejszą z nich, jest nawigacja. Zawsze musimy być świadomi naszego położenia, jeżeli nie jesteśmy pewni gdzie skręcić, zatrzymajmy się, sprawdźmy drogę. Jeżeli nasza sytuacja jest bardzo trudna, nie bójmy się poinformować odpowiednich służb. Bardzo często, zbyt długie zwlekanie może utrudnić udzielanie pomocy. Zawsze słuchajmy uważnie instrukcji, które są nam udzielane. Kolejną, bardzo istotną rzeczą jest woda – policzmy nasze zapotrzebowanie w oparciu o doświadczenie lub kalkulatory. Odwodnienie na trasie jest bardzo niebezpieczne. Jedzmy na trasie głównie węglowodany. Ważną zasadą jest również to, by spożywać posiłki, zanim poczujemy się głodni. Pozwoli to uniknąć dołków energetycznych.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

piętnaście + dziewiętnaście =