Biznes i usługi 

Ochrona przeciwpożarowa – jak się przygotować?

Pożar w mieszkaniu, domu czy budynku użyteczności publicznej to ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego każdy lokal powinien być tak przygotowany, żeby w razie konieczności móc szybko opanować niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego gaśnice, które zawsze warto posiadać pod ręką. W większych budynkach to jednak może nie wystarczyć, dlatego powinien równolegle istnieć system przeciwpożarowy, pozwalający na szybkie zduszenie ognia w zarodku.

Łatwy dostęp do gaśnicy

Niezależnie czy mówimy o prywatnym lokalu, czy też sklepie, szkole albo biurowcu pracowniczym, pod ręką zawsze powinny znajdować się gaśnice. Przepisy prawa budowlanego precyzują ile gaśnic powinno być obecnych na jakim obszarze budynku. Chodzi o to, by w razie pojawienia się ognia możliwe było szybkie dotarcie do przynajmniej jednej z nich i rozpoczęcie gaszenia. Gaśnice muszą być jednak nie tylko łatwo dostępne, ale również odpowiednio utrzymane. Każda ma określony czas przydatności do użycia, po której powinna zostać sprawdzona w profesjonalnej firmie bądź wymieniona na nową.

Instalacje gaśnicze

Bloki mieszkalne, a także wszelkie budynku użyteczności publicznej, muszą posiadać specjalne instalacje przeciwpożarowe Warszawa stale doposaża w nie kolejne lokale, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystąpienia pożaru. Instalacja taka może polegać na hydrantach gaśniczych umieszczonych na korytarzach i klatkach schodowych (bloki i kamienice), a także na systemie rur i tryskaczy przeciwpożarowych, umieszczonych na sufitach pomieszczeń (szkoły, sklepy, biblioteki, biurowce itd).

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

osiem − trzy =