Czym się kierować przy urządzaniu domowego biura?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Wbrew pozorom praca w domu nie należy do najłatwiejszych. O ile wychodząc codziennie do biura łatwo oddzielać życie prywatne od zawodowego, o tyle w przypadku home office sprawa nieco się komplikuje. Wymaga to niewątpliwie większego skupienia oraz maksymalnego zminimalizowania rozpraszających bodźców, które w każdej chwili mogą przyczynić się do rozproszenia. Czy praca w domu może być równie efektywna co ta wykonywana w oddzielnym biurze? Zdecydowanie tak, jednak należy odpowiednio wygospodarować przestrzeń do zaaranżowania naszego home office.

W poszukiwaniu idealnego miejsca pod domowe biuro

Organizację domowego biura należy rozpocząć od zaplanowania miejsca, gdzie będzie się ono znajdować. Wszystko zależy od ilości posiadanej przez nas przestrzeni. Jak wiadomo łatwiej będzie znaleźć odpowiednie miejsce na dużym metrażu, niż w niewielkim mieszkanku. Jak jednak powszechnie wiadomo, nie ma rzeczy niemożliwych. Na początek warto poznać kilka wskazówek, co powinno charakteryzować idealną przestrzeń pod home office.

Gwar ulicy nie sprzyja skupieniu, dlatego nasze biurko najlepiej urządzić z dala od zgiełku w możliwie jak najbardziej oddalonym miejscu w mieszkaniu. Na komfort dowolnego wyboru pomieszczenia mogą pozwolić sobie głównie mieszkańcy domów, którzy swobodnie mogą organizować układ pokoi. W takim razie czy na małym metrażu można znaleźć zaciszny kąt na biuro? Jak najbardziej jest to możliwe, wystarczy uruchomić swoją kreatywność. W tym zadaniu świetnie sprawdzają się różnego rodzaju skosy oraz nieustawne fragmenty pomieszczeń. Takie miejsce wystarczy oddzielić od reszty pomieszczenia karton gipsem bądź regałem i home office jest gotowe! Warto jednak wspomnieć, że najlepiej, aby nie była to sypialnia, ponieważ powinna ona jednoznacznie kojarzyć się z odpoczynkiem, nie zaś z wytężoną pracą.

Warto wygospodarować kącik na domowe biuro w okolicy okna. Naturalne oświetlenie i bezpośredni dostęp do świeżego powietrza są tym, co zdecydowanie korzystnie wpływa na efektywność pracy. Zwróćmy jedynie uwagę na to, aby światło nie padało bezpośrednio na ekran komputera.

Domowe biuro, czyli jak zaaranżować w domu idealną przestrzeń do pracy

Przestrzeń w domu zaaranżowana na biuro powinno rzeczywiście je przypominać. Ogromnym błędem jest niezwracanie uwagi na detale i skupienie się wyłącznie na znalezieniu jakiegokolwiek miejsca do pracy. Home office powinno nas inspirować i otwierać, nie zaś być wyłącznie kątem do wykonywania obowiązków. Jeśli stworzone przez nas miejsce nie będzie dla nas w pełni komfortowe, to siłą rzeczy przy każdej okazji będziemy starać się je opuszczać i szukać innych obowiązków oraz miejsca do wypoczynku. Niestety w takich warunkach trudno o pełną skupienia, wytężoną pracę.

Stworzone przez nas domowe biuro powinno spełniać wszystkie zadania związane z wykonywanym przez nas zawodem. Zacznijmy od biurka, ponieważ to właśnie przy nim będziemy spędzać długie godziny na wykonywanie obowiązków. Niektórzy potrzebują długiego blatu, innym wystarczy minimalistyczna przestrzeń bardziej przypominająca stolik kawowy. Nie zmieniajmy na siłę swoich przyzwyczajeń, tylko w oparciu o nie zaplanujmy dokładne szczegóły co do organizacji przestrzeni. Biurko powinno być wykonane z trwałych materiałów, które nie będą wymagały ciągłej dbałości o nienaganną czystość (szklany blat mimo swojej atrakcyjności może być trudny w codziennym użytkowaniu). Jeśli zależy nam na praktycznym wymiarze, wybierzmy model zaopatrzony w dodatkowe szuflady oraz szafki. Dzięki temu będziemy mogli pomieścić wiele potrzebnych w ciągu pracy rzeczy.

Niezwykle ważną kwestią przy planowaniu domowego biura jest komfort i wygoda. Jeśli do pracy potrzebne nam są książki, bądź dokumenty zadbajmy o to, aby były one zawsze pod ręką. W tym celu można w naszym home office umieścić regał lub znaleźć inny sposób na przechowywanie niezbędnych rzeczy, który przy okazji idealnie wpasuje się w wydzieloną przez nas przestrzeń. Fotel z regulowaną wysokością oraz zagłówkami to kolejny element idealnego biura stworzonego w domu. W tym względzie nie warto oszczędzać, ponieważ brak naszego komfortu będzie skutkował koniecznością ciągłego wstawania i tym samym odrywania się od pracy. Nie trzeba dodawać, że w konsekwencji spowoduje to ciągłe rozpraszanie się i utrudnione wracanie do pracy po przerwie. Przykładów konkretnych mebli, które sprawdzą się w domowym biurze, jest wiele. Wszystko jednak zależy od naszych preferencji, ponieważ ma to być miejsce stworzone dla nas samych. Meble Szczecin oferują wiele rozwiązań, spośród których każdy znajdzie te najbardziej sobie odpowiadające.

Dobór kolorów również jest kwestią, na którą warto zwrócić uwagę. Jeśli nasze domowe biuro stanowi wydzieloną część innego pomieszczenia, to jego osobna aranżacja może być nieco utrudniona, jednak na pewno nie będzie niemożliwa. Stwórzmy naszą roboczą przestrzeń tak, abyśmy czuli się w niej jak najlepiej. Dobierzmy kolory pozytywnie na nas wpływające. Jeśli lubimy zawieszona na ścianach obrazy czy też plakaty to nie bójmy się ich użyć. Nie ma tu jednolitej recepty na wygląd home office, ponieważ każdy powinien stworzyć to miejsce zgodnie z własnymi upodobaniami.

Nie zapominajmy o ergonomii

Ergonomia nie jest pojęciem zarezerwowanym dla wielkich korporacji. O komfort naszej pracy powinniśmy zadbać sami w każdym miejscu, dlatego przy urządzaniu swojego domowego biura powinniśmy zwrócić uwagę na jej podstawowe zasady. Zaowocuje to nie tylko naszą wygodą oraz wydajniejszą pracą, ale również uniknięciem problemów zdrowotnych, m.in. dokuczliwego bólu pleców.

W pierwszej kolejności zainwestujmy w ergonomiczny fotel, dzięki któremu długie godziny spędzane przy biurku nie będą tak uciążliwe. Tego typu mebel powinien mieć możliwość regulacji jak największej ilości elementów, aby idealnie spełniał on nasze indywidualne potrzeby. Nogi powinny swobodnie dotykać podłogi, a ręce tworzyć kąt prosty z blatem podczas pisania na klawiaturze. Oparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa to kolejny element ergonomicznego fotela, którego idealnym przykładem jest aeron.

Zwróćmy uwagę na odpowiednie oświetlenie. Dobrze jest mieć dostęp do dziennego światła, jednak biurko powinno być ustawione bokiem do okna. W ten sposób unikamy odbijania się promieni słonecznych na monitorze komputera. Jeśli chodzi o sztuczne światło, to wybierzmy to o ciepłej, żółtej barwie, które w przeciwieństwie do niebieskiego kojąco wpływa na nasze samopoczucie.

Zwróćmy uwagę na ułożenie poszczególnych elementów, m.in. klawiatury czy też ekranu monitora. Stosujmy rozwiązania zwiększające komfort pracy – wszystkie te zabiegi sprawią, że praca stanie się dla nas przyjemnością.

Domowe biuro – nasza przestrzeń dowodzenia

Praca w domu nie jest łatwiejsza od tej wykonywanej poza nim. Bywa ona często trudniejsza, ponieważ każdy jej element musimy od początku do końca zaplanować sami. To od nas zależy komfort jej wykonywania i idąca za tym efektywność. Na wstępie trzeba jasno sobie powiedzieć: nie ma tak małego mieszkania, w którym niemożliwe jest wydzielenie miejsca na home office. Wszystko zależy od dobrej organizacji przestrzeni, własnej kreatywności oraz skorzystania z szeregu porad.

Domowe biuro powinno zapewniać możliwie jak najbardziej dogodne warunki do wykonywania pracy. Przy jego organizacji kierujmy się przede wszystkim własnymi upodobaniami, zarówno w zakresie doboru sprzętów, jak i dodatków. Pamiętajmy o swojej wygodzie i ergonomii, bo dzięki temu praca stanie się efektywniejsza i przyjemniejsza. Zadbajmy o to, aby nasze domowe biuro kojarzyło nam się z pasją, kreatywnością i satysfakcją.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rolety przyciemniające – zalety
Rolety przyciemniające – zalety
Osłona przed nadmiernym nasłonecznieniem, ciekawy design, poczucie bezpieczeństwa i intymności – to tylko niektóre powody montowania rolet wewnątrz w domu. […]
Bezinwazyjne przedłużenie rzęs
Bezinwazyjne przedłużenie rzęs
Głębokie i wyraziste spojrzenie jest atutem niejednej kobiety. Niestety nie każda z nas została obdarowana przez los długimi i gęstymi […]
Rowerek stacjonarny do domu – czy to dobra inwestycja?
Rowerek stacjonarny do domu – czy to dobra inwestycja?
Rower stacjonarny do domu to świetna inwestycja dla każdej osoby chcącej rozpocząć swoją przygodę z fitnessem. Jest łatwy w użyciu […]