Z roku na rok powstaje w naszym kraju coraz więcej firm świadczących usługi w zakresie dezynfekcji, dezynsekcji oraz deratyzacji, czyli DDD. Ich zadaniem jest m.in. usuwanie szkodliwych dla zdrowia bakterii, grzybów i wirusów, eliminowanie brzydkiego zapachu (np. po zwłokach), a także pozbywanie się szczurów, karaluchów i innych insektów. Aby wykonywać taką pracę, należy posiadać określone cechy charakteru i odpowiednie wykształcenie, a także dużą wiedzę w temacie. W niniejszym artykule zostaną przedstawione główne wymogi niezbędne do zostania specjalistą w omawianej dziedzinie.
Osoby zainteresowane pracą w branży deratyzacyjnej, dezynfekcyjnej i dezynsekcyjnej powinny legitymować się wyższym wykształceniem chemicznym (albo pokrewnym), ponieważ w znacznym stopniu ułatwia im to precyzyjne dobieranie wszelkich preparatów i chemikaliów. Ich użycie jest konieczne do skutecznego likwidowania konkretnych substancji oraz szkodników. Aby jednak zostać certyfikowanym specjalistą w tym zakresie, trzeba jeszcze postarać się o specjalne świadectwo, potwierdzające uzyskanie kwalifikacji zawodowych. Niezbędne jest w tym celu złożenie do Zarządu PSPDDiD stosownego wniosku z dołączonymi do niego zaświadczeniami o odbytych szkoleniach (zwłaszcza II stopnia) i posiadanych certyfikatach, a także dodanym zaświadczeniem o zdaniu egzaminu.
Wniosek jest weryfikowany przez Komisję ds. Szkoleń i Kwalifikacji Zawodowych, a następnie akceptowany (zazwyczaj) i przekazywany do zatwierdzenia Prezydium Zarządu PSPDDiD. Czas przewidziany na jego ostateczne rozpatrzenie to 60 dni. Jeśli posiadamy powyższe uprawnienia i chcemy zatrudnić się w firmie świadczącej usługi w zakresie DDD Poznań jest miastem, w którym takich podmiotów funkcjonuje co najmniej kilka.