Dla domu i ogrodu 

Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Wiele osób zastanawia się co wpływa na stosunkowo wysoką cenę budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Okazuje się, że jednym z najdroższych elementów całej instalacji jest jej montaż, który wymaga specjalistycznej wiedzy oraz odpowiednich materiałów. W zależności od rodzaju oczyszczalni, jej montaż będzie wyglądał nieco inaczej.

W przypadku oczyszczalni z drenażem rozsączającym konieczne jest przede wszystkim przygotowanie odpowiednio dużego terenu. W pierwszej kolejności wkopuje się w ziemię osadnik gnilny, w którym ścieki zostają wstępnie oczyszczone. Przyjmuje się, że bakterie potrzebują kilka dni na oczyszczenie ścieków, dlatego też zbiornik musi być odpowiednio duży, aby zanieczyszczenia zbyt szybko z niego nie wypływały. Zazwyczaj sprawdza się osadnik gnilny o pojemności 3000 l. Po zamontowaniu osadnika, za pomocą specjalnych rur tworzy się system drenów. Ścieki przepływając przez dreny trafiają potem do gruntu, gdzie odbywa się końcowy etap filtracji. Na podobnej zasadzie montuje się przydomowe instalacje oczyszczalni z filtrem piaskowym lub żwirowym. W tym wypadku jednak rolę filtra pełni nie gleba znajdująca się na działce, a specjalnie przygotowane złoże.

Nieco inaczej wygląda montaż oczyszczalni przy domu, biologicznych. Tutaj nie ma żadnego systemu drenów, a cały proces oczyszczania odbywa się w zamknięciu. Ma to swoje zalety i wady. Zaletą jest to, że montaż takiej oczyszczalni nie wymaga posiadania dużej działki. Wystarczy wkopać w ziemię dwa zbiorniki. Jednym z nich jest osadnik gnilny, gdzie następuje wstępne oczyszczanie ścieków, drugim jest zbiornik ze złożem filtrującym, w którym następuje zasadnicza filtracja. W związku z tym, że jeden z etapów filtracji ścieków odbywa się przy pomocy bakterii tlenowych, konieczne jest napowietrzanie ścieków. Do tego celu potrzebny jest więc silnik elektryczny wraz z urządzeniem sterującym. Jest to pewna wada takiego sposobu oczyszczania ścieków. Zakup oraz montaż silnika generuje dodatkowe koszty sprawiając, że budowa oczyszczalni biologicznej jest dosyć droga.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

pięć × 2 =