Jak pielęgnować meble salonowe?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Salon to wizytówka domu. To w nim przyjmujemy gości, spędzamy wolny czas czy rodzinne wieczory. Meble, które się w nim znajdują, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jak zadbać o nie, by służyły nam przez lata? Jak czyścić ich różne rodzaje?

Pielęgnacja mebli tapicerowanych, drewnianych i skórzanych

Aby zadbać o sofy, kanapy, fotele czy pufy pokojowe należy przede wszystkim pielęgnować ich obicie. Podstawą jest cotygodniowe odkurzanie. Równie ważne jest pranie tapicerki przy pomocy odkurzacza piorącego lub gąbki i szamponu do obić. Jeżeli znajdziemy zabrudzenie, można mu zaradzić przy pomocy wody z amoniakiem.

Skóra wymaga specjalnych środków czyszczących oraz regularnej konserwacji z maksymalnie półrocznym odstępem. Jedynie wtedy nasze meble skórzane nie wypłowieją, a także zachowają miękkość i odpowiednią fakturę. Wszelkie uszkodzenia czy zadrapania można zakamuflować przy pomocy farby tonującej. Większe pęknięcia wymagają użycia impregnatu.

W pielęgnacji mebli drewnianych kluczowe są wosk i olej, znajdujące się w preparatach specjalnie dla nich przeznaczonych. Zabezpieczają one przed kurzem, wilgocią, i nadają charakterystyczny połysk. Do czyszczenia mebli drewnianych nie używamy szorstkich ścierek,  ani silnych detergentów i nadmiernej ilości wody, pozostawiającej przebarwienia.

Naprawa elementów salonu

Czasami zdarza się, że mimo regularnej i sumiennej pielęgnacji, znajdziemy na naszych meblach uszkodzenia. Nieestetyczne, białe ślady na meblach drewnianych, powstałe wskutek postawienia na meblu naczynia z gorącym płynem, można łatwo usunąć mieszanką soli i oliwy.  Do naprawy i wypełnienia uszkodzonych puf czy poduch idealnie nada się granulat styropianowy, dostępny na przykład na stronie https://pufy.pl/wypelnienie-do-puf/78-120204-granulat-300-litrow.html. Tłuste ślady ustąpią po użyciu rozpuszczalnika do tłustych plam i płynu do czyszczenia obić tapicerskich, a plamy z atramentowe znikną po przetarciu jej kwaskiem cytrynowym. Ślady po flamastrach można natomiast usunąć gliceryną.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co zrobić, gdy auto wydziela za dużo spalin?
Co zrobić, gdy auto wydziela za dużo spalin?
Normy ochrony środowiska są dziś tak mocno wyśrubowane, że wcale nie trzeba wiele, by auto nie przeszło badania technicznego, ze […]
Jak założyć domową szklarnię
Jak założyć domową szklarnię
Samodzielna uprawa warzyw w szklarni to nie tylko sposób na zdrową i ekologiczną żywność, lecz także wspaniałe hobby. Aby założyć […]
Wakacje w górach – co zrobić, żeby poczuć góralską atmosferę?
Wakacje w górach – co zrobić, żeby poczuć góralską atmosferę?
Sezon wakacyjny rusza pełną parą. Ceniący sobie aktywny wypoczynek spośród wielu innych miejsc, wybiorą polskie Tatry. W ciągu dnia górskie […]