Dla domu i ogrodu 

Jak pielęgnować meble salonowe?

Salon to wizytówka domu. To w nim przyjmujemy gości, spędzamy wolny czas czy rodzinne wieczory. Meble, które się w nim znajdują, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jak zadbać o nie, by służyły nam przez lata? Jak czyścić ich różne rodzaje?

Pielęgnacja mebli tapicerowanych, drewnianych i skórzanych

Aby zadbać o sofy, kanapy, fotele czy pufy pokojowe należy przede wszystkim pielęgnować ich obicie. Podstawą jest cotygodniowe odkurzanie. Równie ważne jest pranie tapicerki przy pomocy odkurzacza piorącego lub gąbki i szamponu do obić. Jeżeli znajdziemy zabrudzenie, można mu zaradzić przy pomocy wody z amoniakiem.

Skóra wymaga specjalnych środków czyszczących oraz regularnej konserwacji z maksymalnie półrocznym odstępem. Jedynie wtedy nasze meble skórzane nie wypłowieją, a także zachowają miękkość i odpowiednią fakturę. Wszelkie uszkodzenia czy zadrapania można zakamuflować przy pomocy farby tonującej. Większe pęknięcia wymagają użycia impregnatu.

W pielęgnacji mebli drewnianych kluczowe są wosk i olej, znajdujące się w preparatach specjalnie dla nich przeznaczonych. Zabezpieczają one przed kurzem, wilgocią, i nadają charakterystyczny połysk. Do czyszczenia mebli drewnianych nie używamy szorstkich ścierek,  ani silnych detergentów i nadmiernej ilości wody, pozostawiającej przebarwienia.

Naprawa elementów salonu

Czasami zdarza się, że mimo regularnej i sumiennej pielęgnacji, znajdziemy na naszych meblach uszkodzenia. Nieestetyczne, białe ślady na meblach drewnianych, powstałe wskutek postawienia na meblu naczynia z gorącym płynem, można łatwo usunąć mieszanką soli i oliwy.  Do naprawy i wypełnienia uszkodzonych puf czy poduch idealnie nada się granulat styropianowy, dostępny na przykład na stronie https://pufy.pl/wypelnienie-do-puf/78-120204-granulat-300-litrow.html. Tłuste ślady ustąpią po użyciu rozpuszczalnika do tłustych plam i płynu do czyszczenia obić tapicerskich, a plamy z atramentowe znikną po przetarciu jej kwaskiem cytrynowym. Ślady po flamastrach można natomiast usunąć gliceryną.

 

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

piętnaście − trzynaście =