Zdrowie i medycyna 

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne?

O zdrowie psychiczne należy dbać z takim samym zaangażowaniem jak o fizyczne. Jednak sfera mentalna jest często zaniedbywana i poświęca się jej dużo mniej uwagi. Tymczasem długotrwały, zły stan psychiczny może wpływać na występowanie dolegliwości somatycznych. Dobre samopoczucie i zdrowie zależy zatem od harmonijnej pracy zarówno ciała, jak i umysłu.

Dobre nawyki w trosce o zdrowie psychiczne

Na poczucie szczęścia, spełnienia i spokoju ma wpływ wiele czynników. Dobre relacje z bliskimi, satysfakcja z pracy, rozwijanie swoich zdolności, poświęcanie się pasjom, odpoczynek i umiejętne radzenie sobie ze stresem to tylko część z nich. Aby cieszyć się dobrym stanem mentalnym, warto zadbać o odpowiednią ilość snu. Przyjmuje się, że od 7 do 9 godzin to optymalna długość wypoczynku dla osoby dorosłej. Zbyt krótki sen może powodować rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Długi wypoczynek też nie jest wskazany, gdyż może wywoływać otępienie i znużenie. Kluczem do dobrego zdrowia psychicznego jest aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Produkowane podczas wysiłku endorfiny niwelują stres, przynoszą spokój i wprawiają w dobry nastrój. Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania również wpływa na stan psychiczny.

Kiedy poprosić o pomoc?

Psychoterapia przynosi wiele korzyści dla osób, które nie mogą odnaleźć radości życia. Przewlekły stres, nieradzenie sobie z emocjami, dolegliwości psychosomatyczne, czy nieustanne wracanie do przeszłości powinny być powodem do zgłoszenia się na wizytę. Psychoterapeuci, obecni np. na stronie: https://in-altum.com oferują profesjonalne i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Przeprowadzają dokładny wywiad, a czasami również testy i badania, dzięki którym są w stanie postawić słuszną diagnozę. Z pomocą specjalistów można podjąć terapię, przepracować emocje i trudne sytuacje życiowe. Wspólna praca pozwala na poprawę nastroju, odzyskanie spokoju i lepsze radzenie sobie z wyzwaniami. Psychoterapia to również droga do pokonania problemów, odnalezienia pewności siebie i większej satysfakcji z życia.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

siedem + 10 =