Podstawą higieny jamy ustnej jest mycie i nitkowanie zębów. Jednak nawet dokładne wykonywanie tych czynności nie gwarantuje, że na zębach nie pojawi się kamień. Jego powstaniu mogą sprzyjać czynniki genetyczne, palenie papierosów oraz cukrzyca. Aby usunąć kamień nazębny, powinniśmy regularnie poddawać się zabiegom higienizacyjnym.
W zakres higienizacji wchodzą skaling, piaskowanie, polishing i fluoryzacja. Wysokiej klasy gabinety stomatologiczne, takie jak https://www.medessence.pl/, oferują zarówno wykonanie wybranych zabiegów, jak i pełnego pakietu higienizacji. Skaling polega na likwidacji kamienia nazębnego i złogów. Istnieją różne jego formy: skaling ultradźwiękowy, ręczne usuwanie kamienia za pomocą specjalnego narzędzia, a także zabieg chemiczny lub laserowy.
Zabiegiem uzupełniającym skaling jest piaskowanie. Stomatolog za pomocą piaskarki usuwa resztki kamienia, przebarwienia i ewentualny osad. Polishing to z kolei wypolerowanie zębów specjalną pastą, dzięki której są one mniej narażone na ponowne odkładanie się kamienia. Na końcu wykonuje się fluoryzację, czyli pokrywa zęby lakierem zawierającym fluor – ma on za zadanie zapobiec próchnicy.
Opisane wyżej zabiegi zaleca się wykonywać przynajmniej raz lub dwa razy w roku. Rzadsze usuwanie kamienia nazębnego może skutkować paradontozą i innymi chorobami przyzębia, a także próchnicą. Jeśli zauważymy, że kamień odkłada się u nas szybko i jest widoczny już po kilku miesiącach, higienizację warto stosować częściej – nawet kilka razy w roku. Pewną ostrożność należy jednak zachować w przypadku fluoryzacji, ponieważ nadmiar fluoru może być szkodliwy dla zdrowia. Pamiętajmy, że nawet gdy nasze zęby są zdrowe i nie mają oznak próchnicy, usuwanie kamienia nazębnego stanowi ważny element profilaktyki.