Zdrowie i medycyna 

Dlaczego tak ważna przy kontuzjach jest rehabilitacja pourazowa?

Kontuzje i urazy mogą spotkać każdego, niezależnie od stylu prowadzonego życia i poziomu aktywności. Są częste wśród sportowców lub osób aktywnych fizycznie, ale mogą ich doświadczyć również osoby z małą dawką codziennego ruchu. Nie warto lekceważyć żadnej kontuzji, ponieważ może poważnie zagrażać zdrowiu i sprawności fizycznej. 

Przyczyny kontuzji

Kontuzje i urazy mogą powstać przy wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności, w trakcie zdarzenia losowego lub wzmożonej aktywności. Najczęstsze przyczyny kontuzji to upadek, przeciążenie, porażenie prądem, zdarzenie komunikacyjne, czy nieprawidłowa postawa. W efekcie powyższych mogą wystąpić na przykład: złamanie kości, skręcenie, uszkodzenie mięśni, ścięgien lub nerwów, bóle lub urazy narządów wewnętrznych.

Dlaczego kontuzje wymagają rehabilitacji?

Nieleczone kontuzje i urazy mogą przybrać przewlekłą lub nawracającą postać. Mogą doprowadzić do innych problemów zdrowotnych. Obniżają sprawność i wydolność, przez co pogarszają jakość życia i samopoczucie. Kontuzje niepoddane rehabilitacji mogą dokuczać znacznie dłużej.

Rehabilitacja pourazowa pomaga:

– wyleczyć kontuzję,

– odzyskać sprawność sprzed urazu,

– przeciwdziała powikłaniom związanym z kontuzją,

– zapobiega powstawaniu nawracających kontuzji. 

Metody rehabilitacji pourazowej

Rehabilitacja kontuzji polega na dokładnym dobraniu odpowiednich metod leczenia. Czasami wymaga współpracy kilku lekarzy i terapeutów. Na sukces terapii składa się też odpowiednio wczesne rozpoczęcie leczenia, systematyczność i konsekwencja w terapii. Warto wybrać doświadczonego terapeutę, który umiejętnie dobierze zestaw ćwiczeń i metod leczenia. Z ofertą terapii pourazowej można się zapoznać przez stronę http://agnieszkaurbaniak.com.pl/oferta/rehabilitacja-pourazowa/.

Spośród najczęstszych metod rehabilitacji można wymienić:

– kinezyterapię – ćwiczenia ciała dobrane pod kątem urazu,

– trening funkcjonalny – wzmocnienie ciała i nauka poprawnego wykonywania ćwiczeń,

– terapia manualna – masaże terapeutyczne,

– fizykoterapia – na przykład: laseroterapia, elektroterapia, światłoterapia.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

1 × 1 =