W obiektach typu przemysłowego powstają różnego rodzaju toksyczne cząstki, które unoszą się i przemieszczają w powietrzu. Mogą tym samym stwarzać niebezpieczeństwo związane z oparami chemicznymi. Aby zapobiec takim sytuacjom w różnych firmach i halach produkcyjnych stosuje się odpowiednią do poszczególnych pomieszczeń wentylację przemysłową. W ten sposób z zakładów produkcyjnych można nie tylko usunąć szkodliwe zanieczyszczenia, ale też wprowadzić w to miejsce świeże powietrze.
Wentylacja przemysłowa, to niezbędny element każdego obiektu produkcyjnego, w którym powstaje szkodliwe zanieczyszczenie powietrza w przestrzeni zamkniętej. W takich warunkach pracujące osoby byłyby narażone na utratę zdrowia, a nawet życia. Poza tym taka wentylacja umożliwia lepszą kontrolę temperatury, co ma wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektu. W praktyce stosuje się głównie dwie metody wentylacji pomieszczeń o charakterze przemysłowym – miejscowe wyciągi i rozcieńczanie powietrza.
W wypadku występowania wysokiego poziomu zanieczyszczenia stosuje się lokalne wyciągi. Usuwają one zanieczyszczone powietrze poprzez skierowanie go do różnego rodzaju filtrów. Następnie jest ono wydalane na zewnątrz obiektu. Natomiast w pomieszczeniach o mniejszym zanieczyszczeniu stosuje się rozcieńczenie. Ten proces miesza powietrze zanieczyszczone z czystym, które jest dostarczane z zewnątrz. W ten sposób duże wentylatory zamontowane na suficie lub ścianie bocznej zapewniają świeże powietrze na terenie obiektu.