Filament jest surowcem używanym do tworzenia obiektów 3D za pomocą drukarek 3D. Filament to ciągłe pasmo materiału, zwykle w szpuli lub kasecie, które może być wprowadzone do drukarki i stopione w celu utworzenia obiektu. Istnieje wiele różnych rodzajów filamentów, w tym ABS, PLA, PET i Nylon.
Materiały używane do druku 3D szybko ewoluowały w ciągu ostatnich kilku lat, pozwalając na większą różnorodność typów obiektów, które mogą być tworzone za pomocą tych maszyn. Znajdziesz je na stronie https://aemca.pl/39-filamenty-do-drukarek-3d. Od tworzyw sztucznych po metale, ceramikę, a nawet żywność – nie ma żadnych ograniczeń co do tego, co możesz stworzyć na swoim biurku!
PLA (kwas polimlekowy) – PLA to biodegradowalny plastik, który jest wytwarzany z odnawialnych zasobów roślinnych, takich jak skrobia kukurydziana lub trzcina cukrowa. Ma niską temperaturę topnienia i może być stosowany zarówno w drukarkach ekstruzyjnych wykorzystujących tylko PLA, jak i wielomateriałowych, takich jak drukarka 3D TAZ 6 firmy LulzBot. PLA może być również stosowany z niemal każdym rodzajem materiału podporowego (np. PVA) podczas procesu drukowania.
ABS (acrylonitrile butadiene styrene) – ABS jest kolejnym biodegradowalnym tworzywem sztucznym, które ma wysoką temperaturę topnienia i może być używane zarówno z drukarkami ekstruzyjnymi tylko z ABS jak i wielomateriałowymi, takimi jak TAZ 6 3D Printer firmy LulzBot. Podobnie jak PLA, działa również z niemal każdym rodzajem materiału pomocniczego.