Materiały eksploatacyjne w drukarce 3D

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Materiały eksploatacyjne, które są wykorzystywane w drukarkach 3D to filamenty i łoże drukujące. Najpopularniejsze rodzaje filamentów to PLA i ABS, ale na rynku dostępnych jest wiele innych rodzajów. Łoże drukujące wykonane jest ze specjalnych materiałów, które pozwalają na łatwe usunięcie z niego wydrukowanego obiektu bez jego uszkodzenia. Najpopularniejszym materiałem do tego celu jest szkło.

Filamenty

Filamenty to najpopularniejszy rodzaj materiałów eksploatacyjnych stosowanych w drukarkach 3D. Wykonane są z różnych materiałów, w tym z tworzywa PLA i ABS. Filament składa się ze szpuli wewnątrz obudowy ochronnej, która jest dołączona do drukarki. Kiedy potrzebujesz użyć filamentu, odwijasz go ze szpuli i wkładasz do ekstrudera drukarki 3D.
Filament jest zwykle dostępny w różnych kolorach, co pozwala na drukowanie obiektów o różnych barwach. Kolor filamentu do drukarek 3D zależy od rodzaju użytego przez niego materiału: Filamenty PLA są zazwyczaj białe lub przezroczyste, natomiast filamenty ABS są czarne.

Łoże drukujące

Łóżko drukujące to powierzchnia, na której umieszczasz swój model 3D w celu jego wydrukowania. Może być podgrzewane lub chłodzone w zależności od tego, jakiego materiału używasz lub jaki efekt próbujesz osiągnąć. Niektóre drukarki są wyposażone w podgrzewane łoże, inne nie.

Podgrzewane łoże jest niezbędne do drukowania z ABS. Jeśli używasz PLA, podgrzewane łoże jest opcjonalne, ale może pomóc w przyczepności, aby zmniejszyć wypaczenia i zwijanie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak działa grill elektryczny?
Jak działa grill elektryczny?
Grill elektryczny to wprost znakomite rozwiązanie, jeśli zamierzamy grillować przez okrągły rok. Może być bowiem z powodzeniem używany na balkonie […]
Jak ułatwić osobom niewidomym codzienne funkcjonowanie?
Jak ułatwić osobom niewidomym codzienne funkcjonowanie?
Czy osoby niewidome mogą normalnie funkcjonować? Czy pracują? Jak można ułatwić im życie? Ten artykuł ma na celu przybliżenie życia […]
Systemy – rodzaje i działanie
Systemy – rodzaje i działanie
Kontrola na linii produkcyjnej to bardzo ważny etap. Widzenie maszynowe czyli technologia przetwarzania obrazu to rozwiązanie, które znalazło zastosowanie w […]