Budownictwo 

Jak zaoszczędzić na energii elektrycznej w swoim domu?

Z każdym rokiem koszty utrzymania domu rosną. Więcej trzeba płacić za ogrzewanie, wywóz śmieci, czy też prąd. Jednym ze sposobów na obniżenie rachunków za zużytą energię elektryczną jest montaż paneli fotowoltaicznych. Tego rodzaju instalacje w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością.

Domowa instalacja fotowoltaiczna

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z krzemowych ogniw, które przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Jest to nowoczesna i ekologiczna technologia wykorzystująca odnawialne źródło energii. Wytworzony przez instalację prąd stały jest za pomocą inwertera przetwarzany na prąd zmienny i zasila domowe urządzenia elektryczne. Nadmiar wytworzonej w okresie letnim energii elektrycznej trafia do sieci i może zostać z niej odebrany zimą, gdy ilość słonecznych dni jest mniejsza. Jeżeli kogoś interesują instalacje fotowoltaiczne Konin jest miejscowością, gdzie montuje się dużo tego rodzaju systemów.

Okres zwrotu z inwestycji

Wiele osób poddaje w wątpliwość opłacalność inwestycji w fotowoltaikę. Szacuje się, że koszty poniesione na montaż przeciętnej instalacji dla domu jednorodzinnego zwracają się już po 5-6 latach. Okres zwrotu uzależniony jest m.in. od poziomu zużycia energii, mocy systemu oraz jego wydajności. Żeby go skrócić, warto złożyć wniosek o dotację. W ramach rządowego programu „Mój Prąd” inwestor może liczyć na 5000 zł dopłaty oraz odliczenie poniesionych kosztów od podatku. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że popularność instalacji fotowoltaicznych w kolejnych latach będzie nadal rosnąć. 

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

10 + 13 =