Dla domu i ogrodu 

Czym ogrzać dom jednorodzinny?

Do ogrzewania domu możemy wykorzystać różne rodzaje paliw. W obecnych czasach wybór jest naprawdę szeroki. Oprócz węgla czy gazu wykorzystać można także prąd elektryczny, jednak to wyjście nie jest jeszcze aż tak popularne, z uwagi na wciąż wysokie ceny energii elektrycznej. Stąd poszukiwania odpowiedniego paliwa wśród tradycyjnych rozwiązań.

Węgiel czy gaz?

Budując nowy dom, bądź remontując już istniejący, zadajemy sobie pytanie czy chcemy ogrzewać go węglem czy gazem. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ pojawiają się pewne różnice w cenach, zazwyczaj na korzyść tego pierwszego. Z drugiej strony gaz jest o wiele czystszym paliwem, zarówno jeśli chodzi o emisję spalin do środowiska, jak i brak konieczności składowania opału oraz wynoszenia popiołu. Nie da się jednak ukryć, że najczęściej wybierany jest ekogroszek workowany. Cena tego rodzaju węgla jest bowiem bardzo niska i to właśnie przyciąga ludzi. Oprócz tego można go wykorzystać do nowoczesnych kotłów zasypowych oraz z podajnikiem.

Paliwa alternatywne

Oprócz węgla, gazu czy miału węglowego coraz większą popularność zdobywa sobie także pellet. Jest to opał wykonywany z tak zwanej biomasy, głównie odpadów drzewnych. Jest o wiele bardziej ekologicznym paliwem od węgla, a spalać go można w tradycyjnym piecu z podajnikiem. Należy jedynie zastosować specjalną retortę, oraz dostosować ustawienia w sterowniku. Nie da się ukryć, że koszty zakupu opału również skłaniają ludzi, by wybierać właśnie pellet Cena jest bowiem wyjątkowo atrakcyjna, a brak konieczności zakupu specjalnego kotła powoduje, że decyduje się na to paliwo coraz więcej osób.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

1 × trzy =