Układy centralnego smarowania są niezwykle przydatne w trakcie korzystania z wielu urządzeń wielkogabarytowych oraz o rozbudowanej konstrukcji. W przypadku przedsiębiorstw wytwórczych kluczowym atutem płynących z wykorzystania centralnych układów smarowania jest możliwość przedłużenia żywotności wybranych taśmociągów oraz ich bieżące konserwowanie.
W układzie centralnego smarowania znajduje się kilka połączonych ze sobą elementów. Są to przede wszystkim rozdzielacze, centralne pompy smarowania, przewody smarowe i końcówki dozujące. Niekiedy też występują rozbudowane systemy sterowania, pozwalające na zarządzanie całym procesem. Dodatkowe części występujące w niemal każdy układzie to także filtry, zawory i złącza.
Centralne smarowanie występuje w kilku wersjach. Pierwsza to układy progresywne, stosowane w urządzeniach wyposażonych w liczne punkty smarne, jednak zlokalizowane na stosunkowo małej przestrzeni.
Układy smarowania liniowego (jednoliniowe i dwuliniowe) wykorzystuje się w maszynach o różnej konstrukcji oraz technologii. Układy liniowe – przede wszystkim w prasach, obrabiarkach, maszynach spożywczych, drzewnych, tekstylnych. Układy dwuliniowe stosuje się w hutniczych technologiach, ładowarkach i zwałowarkach, maszyna wytwórczych.
Układy smarowania progresywnego stosuje się w urządzeniach o średnim lub ograniczonym zapotrzebowaniu na smary. Są to jedne z najtańszych i najprostszych w obsłudze układów smarowania.
Układy impulsowe i układy natryskowe stosuje się natomiast w łańcuchach różnych typów – wolnoobrotowych napędach, rolkach transportowych. Układy takie gwarantują wysoką precyzję w trakcie nakładania smaru.