Centralne smarowanie maszyn przemysłowych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Układy centralnego smarowania są niezwykle przydatne w trakcie korzystania z wielu urządzeń wielkogabarytowych oraz o rozbudowanej konstrukcji. W przypadku przedsiębiorstw wytwórczych kluczowym atutem płynących z wykorzystania centralnych układów smarowania jest możliwość przedłużenia żywotności wybranych taśmociągów oraz ich bieżące konserwowanie.

Centralne smarowanie – budowa typowego układu 

W układzie centralnego smarowania znajduje się kilka połączonych ze sobą elementów. Są to przede wszystkim rozdzielacze, centralne pompy smarowania, przewody smarowe i końcówki dozujące. Niekiedy też występują rozbudowane systemy sterowania, pozwalające na zarządzanie całym procesem. Dodatkowe części występujące w niemal każdy układzie to także filtry, zawory i złącza.

Centralne smarowanie występuje w kilku wersjach. Pierwsza to układy progresywne, stosowane w urządzeniach wyposażonych w liczne punkty smarne, jednak zlokalizowane na stosunkowo małej przestrzeni.

Układy smarowania liniowego (jednoliniowe i dwuliniowe) wykorzystuje się w maszynach o różnej konstrukcji oraz technologii. Układy liniowe – przede wszystkim w prasach, obrabiarkach, maszynach spożywczych, drzewnych, tekstylnych. Układy dwuliniowe stosuje się w hutniczych technologiach, ładowarkach i zwałowarkach, maszyna wytwórczych.

Układy smarowania progresywnego stosuje się w urządzeniach o średnim lub ograniczonym zapotrzebowaniu na smary. Są to jedne z najtańszych i najprostszych w obsłudze układów smarowania. 

Układy impulsowe i układy natryskowe stosuje się natomiast w łańcuchach różnych typów – wolnoobrotowych napędach, rolkach transportowych. Układy takie gwarantują wysoką precyzję w trakcie nakładania smaru.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Elegancki, szykowny zegarek – gadżet, który doda mężczyźnie pewności
Elegancki, szykowny zegarek – gadżet, który doda mężczyźnie pewności
Zegarki męskie uznawane są za jeden z ponadczasowych symboli klasy i dobrych manier. Wielu panów, całkowicie słusznie, nie wyobraża sobie […]
Z jakimi obowiązkami domowymi może pomóc nam profesjonalna ekipa sprzątająca?
Z jakimi obowiązkami domowymi może pomóc nam profesjonalna ekipa sprzątająca?
Coraz więcej naszych rodaków w ramach porządkowania domów jednorodzinnych i mieszkań korzysta regularnie z usług profesjonalnych firm sprzątających. Zapewnia to […]
Jaki pojazd na akumulator kupić dziecku, aby nie nadwyrężyć domowego budżetu?
Jaki pojazd na akumulator kupić dziecku, aby nie nadwyrężyć domowego budżetu?
Pojazd na akumulator stanowi jeden z najciekawszych prezentów, które możemy dać dziecku. Oczywiście zwykle jest on dedykowany dla chłopców, ale […]