Centralne smarowanie maszyn przemysłowych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Układy centralnego smarowania są niezwykle przydatne w trakcie korzystania z wielu urządzeń wielkogabarytowych oraz o rozbudowanej konstrukcji. W przypadku przedsiębiorstw wytwórczych kluczowym atutem płynących z wykorzystania centralnych układów smarowania jest możliwość przedłużenia żywotności wybranych taśmociągów oraz ich bieżące konserwowanie.

Centralne smarowanie – budowa typowego układu 

W układzie centralnego smarowania znajduje się kilka połączonych ze sobą elementów. Są to przede wszystkim rozdzielacze, centralne pompy smarowania, przewody smarowe i końcówki dozujące. Niekiedy też występują rozbudowane systemy sterowania, pozwalające na zarządzanie całym procesem. Dodatkowe części występujące w niemal każdy układzie to także filtry, zawory i złącza.

Centralne smarowanie występuje w kilku wersjach. Pierwsza to układy progresywne, stosowane w urządzeniach wyposażonych w liczne punkty smarne, jednak zlokalizowane na stosunkowo małej przestrzeni.

Układy smarowania liniowego (jednoliniowe i dwuliniowe) wykorzystuje się w maszynach o różnej konstrukcji oraz technologii. Układy liniowe – przede wszystkim w prasach, obrabiarkach, maszynach spożywczych, drzewnych, tekstylnych. Układy dwuliniowe stosuje się w hutniczych technologiach, ładowarkach i zwałowarkach, maszyna wytwórczych.

Układy smarowania progresywnego stosuje się w urządzeniach o średnim lub ograniczonym zapotrzebowaniu na smary. Są to jedne z najtańszych i najprostszych w obsłudze układów smarowania. 

Układy impulsowe i układy natryskowe stosuje się natomiast w łańcuchach różnych typów – wolnoobrotowych napędach, rolkach transportowych. Układy takie gwarantują wysoką precyzję w trakcie nakładania smaru.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zapewnić najmłodszym ciekawą i kreatywną zabawę, stymulującą ich prawidłowy rozwój?
Jak zapewnić najmłodszym ciekawą i kreatywną zabawę, stymulującą ich prawidłowy rozwój?
Dzieci w okresie wczesnoprzedszkolnym, czyli około 3 roku życia, są wyjątkowo podatne na wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne, stymulujące ich rozwój. […]
Jakie są koszta budowy kortu tenisowego?
Jakie są koszta budowy kortu tenisowego?
Kort tenisowy można zbudować na różnych powierzchniach. Najczęściej jest to powierzchnia trawiasta, ziemna lub twarda, czyli na bazie asfaltu lub […]
Trekking – zasady i strój
Trekking – zasady i strój
Trekking to jedna z forum aktywnej turystyki, która zakłada wędrówkę pieszą, głównie poza terenami miejskimi. Z tego powodu, wymaga on […]