Lajfstajl 

Zasiedzenie służebności przesyłu – na czym polega?

Jedną z najważniejszych decyzji inwestycyjnych przy budowie nowego budynku jest wybór odpowiedniej lokalizacji. Ważne jest również to, aby mieć pewność, że Twój budynek będzie podłączony do wszelkiego rodzaju usług i mediów. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o lokalizacji budynku, konieczne jest nabycie służebności przesyłu.

Na czym więc polega służebność przesyłu?

W najprostszym ujęciu jest to prawo przyznane przez jeden podmiot drugiemu podmiotowi, umożliwiające mu dostęp nad swoją nieruchomością w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Opis ten może być jednak mylący, ponieważ o ile służebność daje dostęp przedsiębiorstwom energetycznym, o tyle nie daje żadnego rodzaju prawa własności do danych nieruchomości. Innymi słowy, kiedy sprzedajesz swoją służebność przesyłu, nadal możesz swobodnie korzystać ze swojej nieruchomości według własnego uznania – w tym sprzedać ją komuś innemu.

Przedawnienie służebności przesyłu

Termin przedawnienia służebności przesyłu wynosi pięć lat. Oznacza to, że jeśli sprzedasz swoją nieruchomość po tym czasie, służebność zostanie utracona. Jeśli nie zostanie ona prawidłowo przeniesiona na nowego właściciela, będzie on miał prawo złożyć pozew przeciwko Państwu za szkody poniesione w wyniku Państwa zaniedbania. Jeśli sprzedajesz swoją nieruchomość, ważne jest, abyś przeniósł wraz z nią służebność przesyłu. Jeśli tego nie zrobisz, nowy właściciel nie będzie mógł w żaden sposób korzystać z Twojego gruntu. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym temacie zajrzyj na stronę https://www.nihil-obstat.pl/zasiedzenie-sluzebnosci-przesylu/.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

20 − 5 =