Urządzenia chłodnicze – z jakich części się składają?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chłodnictwo to technologia, która obejmuje procesy chłodzenia i ogrzewania w celu zapewnienia warunków komfortu we wnętrzu budynku. Chłodnictwo jest stosowane od czasów starożytnych, ale wynalezienie systemu chłodniczego ze sprężaniem par sprawiło, że stało się ono bardziej skuteczne i efektywne.

Urządzenia chłodnicze składają się z kilku części:

Sprężarka 

Spręża czynnik chłodniczy i pompuje go przez układ. Proces sprężania powoduje, że czynnik chłodniczy zmienia się z cieczy w gaz, zwiększając swoją objętość ponad tysiąc razy. Dlatego też sprężarka jest tak duża i ciężka.

Skraplacz 

Gorący gaz pochodzący ze sprężarki przechodzi przez tę część urządzenia, gdzie ulega ochłodzeniu i zmienia się z powrotem w stan ciekły. Dzieje się tak ze względu na różnicę ciśnień po obu jego stronach – wysokie ciśnienie po jednej stronie (wysokotemperaturowe) i niskie ciśnienie po drugiej stronie (niskotemperaturowe). Aby osiągnąć maksymalną efektywność wymiany ciepła, na jego powierzchni umieszcza się lamelki, które znacznie zwiększają jego powierzchnię.

Parownik (wymiennik ciepła) 

Wydatek skraplacza przechodzi przez tę część, gdzie jest dalej schładzany poprzez przechodzenie przez zimne powierzchnie wewnątrz niego (np. rurki wypełnione zimną wodą). W ten sposób pozbywamy się całego nadmiaru ciepła generowanego przez sprężarki pracujące w układach zamkniętych lub innego rodzaju źródła ciepła jak np. kolektory słoneczne.

Jeśli Twoje urządzenie nie działa prawidłowo, to koniecznie sprawdź witrynę internetową i poznaj szczegóły: https://clima-line.pl/oferta/naprawa-urzadzen-chlodniczych/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto sięgnąć po colostrum?
Dlaczego warto sięgnąć po colostrum?
Colostrum zwane młodziwem to pierwsze mleko ssaków. Jako że posiada ponad 250 aktywnych składników, stanowi niezwykle wartościowy pokarm. Za cenne […]
Nieinwazyjne badania wzroku
Nieinwazyjne badania wzroku
Wizyta u okulisty powinna odbywać się regularnie i wejść w nawyk nie tylko tym, którzy mają zdiagnozowane wady wzroku, ale […]
Zalety zatrudnienia niani dla dziecka
Gdy rodzicom kończy się urlop przysługujący w pierwszym roku życia dziecka, muszą oni podjąć poważną decyzję dotycząca dalszej opieki nad […]