Człowiek i styl 

Skąd czerpać informacje o nieznanych faktach o katolicyzmie?

Religia chrześcijańska od początku swojego powstania oparta jest na tajemnicach. Czy Jezus rzeczywiście zmartwychwstał? Czy święty Paweł rozmawiał z Synem Bożym w drodze do Damaszku? Co się stało z krzyżem, na którym umarł Zbawiciel? Te i niezliczona ilość innych pytań, dotyczących relikwii i świętych miejsc, objawień i życia mistyków, od stuleci fascynuje zarówno katolików, jak i osoby spoza Kościoła Katolickiego, chcące zgłębić tajemnice duchowości i historii.

Co jest prawdą, a co legendą – gdzie szukać odpowiedzi?

Jezus, centralna postać chrześcijaństwa. Jego historię, widzianą oczami apostołów, znamy z kart Ewangelii. Ale skoro Chrystus był człowiekiem, to musiał pozostawić po sobie jakieś fizyczne ślady – wynikające z tej tezy pytanie o to, gdzie ich zatem szukać, od wieków zaprząta umysły ludzi. Gwoździe, którymi przybito go do krzyża, jego szaty czy cierniowa korona, chusta, którą Weronika otarła mu twarz czy sandały, w których chodził, nauczając tłumy. Gdzie są te wszystkie przedmioty? – i czy te, które się za nie uważa, aby na pewno są prawdziwe? Nie tylko słynny całun turyński, ale i wiele innych relikwii stanowi przedmiot badań naukowców czy dziennikarzy. Wśród polskich autorów warto wspomnieć nazwisko – Grzegorz Górny Świadkowie Tajemnicy, książka, której jest współautorem, w pedantyczny sposób analizuje fakty i domysły dotyczące największych tajemnic katolicyzmu i najważniejszych relikwii, nie tylko tych najsłynniejszych, jak np. chusta z Manoppello.

Faustyna – największa polska mistyczka?

Siostra Faustyna Kowalska i jej objawienia stanowią podstawę najprężniej rozwijającego się dziś katolickiego nabożeństwa, ku czci Bożego Miłosierdzia. „Dzienniczek siostry Faustyny” jest jedną z najpoczytniejszych książek religijnych, tłumaczona na dziesiątki języków. Chcąc bliżej poznać życie jej i jej otoczenia, z pomocą przyjść może książka Ufający, duetu Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń. Ta dogłębna biografia życia bł. Ks. Michała Sopoćki, spowiednika i opiekuna duchowego s. Faustyny, odpowiada na wiele ważnych pytań i odsłania nieznane, ciekawe fakty. Życie ks. Sopoćki, tak bliskie tajemnicy Bożego Miłosierdzia, niewątpliwie zafascynuje czytelników pragnących zagłębić się w największe i najpiękniejsze tajemnice wiary.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

dwa × trzy =