Księga wieczysta to zbiór informacji na temat stanu prawnego konkretnej nieruchomości. Odnosi się to do gruntów, budynków, lokali oraz do własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkaniowego. Każda nieruchomość ma swoją własną księgę (wyjątkiem są pojedyncze mieszkania w całej wspólnocie – tam są traktowane jako ogół), która składa się z czterech działów. Pierwszy obejmuje oznaczenie posiadłości oraz prawa z nią związane, drugi zawiera wpisy związane z własnością i użytkowaniem nieruchomości, na trzeci składają się ograniczenia praw rzeczowych oraz wpisy dotyczące roszczeń, a czwarty dział jest poświęcony wpisom dotyczącym hipoteki.
W Polsce są prowadzone elektroniczne księgi wieczyste, do których dostęp ma każdy, kto jest posiadaczem numeru konkretnego zbioru. Dzięki internetowej wyszukiwarce, dopasowanej do konkretnych miejscowości lub regionów, właściciel nieruchomości nie musi wybrać się do urzędu w celu przeglądnięcia treści księgi, a wgląd do konkretnego zbioru może uzyskać w dowolnym momencie.
Taki ogólny dostęp jest związany z jawnością ksiąg wieczystych. Oznacza to, że każdy, kto ma dostęp do numeru księgi może w każdym momencie do niej zajrzeć. Jednocześnie ten zapis łączy się z odpowiedzialnością za nieznajomość przepisów związanych z obrotem nieruchomości, a właściciel nie może się zasłonić niewiedzą.