Jakie są stosowane metody badań nieniszczących?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Badania nieniszczące to metoda, która nie powoduje uszkodzenia badanego obiektu. Badanie służy do określenia, czy materiały są wykonane w odpowiedni sposób i czy spełniają określone normy.

Gdzie stosuje się badania nieniszczące?

Metody NDT są stosowane w różnych gałęziach przemysłu, takich jak przemysł lotniczy, przetwórstwo chemiczne, inżynieria lądowa, budownictwo, produkcja, przemysł naftowy i gazowy oraz elektrownie.

Natomiast jeśli chodzi o rodzaje materiałów, które mogą być badane za pomocą NDT, to obejmują one: metale, beton i kompozyty. Metody te są również wykorzystywane do określenia, czy dana część lub komponent nadaje się do celu i jest bezpieczna w użyciu.

Metody badań nieniszczących

Do metod badań nieniszczących należą:

To, jaka metoda zostanie użyta, zależeć będzie od charakter badanego materiału, a także wielkość i rodzaj defektu. Na przykład, bardzo mały otwór lub pęknięcie w spoinie może wymagać kontroli radiograficznej, podczas gdy w przypadku większych spoin bardziej odpowiednia jest kontrola z użyciem cząstek magnetycznych. Z tego powodu rodzaj badania, które zostanie przeprowadzone, dobiera się do każdego przypadku indywidualnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Obuwie do sukienek
Obuwie do sukienek
Kiedy decydujemy się na wieczorne wyjście, należy zadbać o odpowiednią prezencję. Oprócz dobrego samopoczucia i atmosfery równie ważne jest to, […]
Kawa – jak działa na nasz organizm?
Kawa – jak działa na nasz organizm?
Co to za napój? Kawa jest popularnym napojem na całym świecie i jest spożywana na wiele różnych sposobów. Stała się […]
Nowoczesny pokój dla nastolatka – ciekawe dekoracje
Nowoczesny pokój dla nastolatka – ciekawe dekoracje
Urządzenie pokoju nastolatka bywa trudne. Młodzi ludzie nie chcą już dziecięcych akcentów w swojej przestrzeni, ale nie może tu zabraknąć […]