Dla domu i ogrodu 

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Styl skandynawski już od dawna króluje w bardzo wielu polskich domach. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest naturalny i stosunkowo łatwy do wykreowania. Sprawdza się zwłaszcza w kuchniach i jadalniach, gdyż posiada w sobie ciepło oraz prostotę, które doskonale korespondują z charakterem tego wnętrza. W omawianym stylu podstawą aranżacji są oczywiście odpowiednie meble do kuchni, gustowne dodatki i kolorystyka. Poszczególne elementy zostaną opisane w dalszej części artykuły.

Postaw na stonowaną kolorystykę i wyroby z drewna  

Mieszkańcy naszego kraju uwielbiają styl skandynawski za jego naturalność i jednocześnie dużą funkcjonalność. W kuchni warto postawić na drewnianą białą podłogę lub płytki w jasnej tonacji, bez wyraźnych wzorów. Z kolei ściany powinny zostać pomalowane na jasne i stonowane barwy. Jeśli chodzi o meble, to zaleca się, aby dominowały produkty wykonane z drewna, choć mogą się pojawić również inne materiały, takie jak choćby kamień czy szkło (fronty, blaty itp.). Optymalnym rozwiązaniem jest zestaw mebli kuchennych składający się z tradycyjnego, dużego stołu oraz wygodnych krzeseł (drewnianych, wiklinowych lub z przezroczystego tworzywa sztucznego).

Należy jeszcze napisać kilka słów o dodatkach, które są niezwykle istotne ze względu na to, że wspaniale ożywiają całą przestrzeń. Do tej kategorii zaliczamy głównie oświetlenie w postaci lamp sufitowych (z drewna, betonu, szkła lub metalu), koniecznie z kloszami równomiernie rozprowadzającymi światło po całym pomieszczeniu. Oprócz nich zamontujmy jeszcze dodatkowe oświetlenie punktowe blatu – np. listwy LED-owe, ewentualnie kinkiety. Elementów dekoracyjnych nie może być zbyt wiele, ograniczmy się więc do tych, które spełniają konkretne funkcje. Mogą to być ozdobne doniczki z kwiatami lub ziołami, nowoczesny ekspres do kawy (wyeksponowany na blacie) czy piękna deska do serów.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

trzy × jeden =