Dla domu i ogrodu 

Jak oświetlić salon?

Salon to ważne pomieszczenie w każdym domu czy mieszkaniu. To pokój reprezentatywny, a do tego taki, w którym domownicy spędzają wiele czasu. Niezwykle istotne jest zatem oświetlenie tej przestrzeni. Jak je zaplanować? 

Dopasowanie do funkcji i zdywersyfikowanie źródeł światła

Pokój dzienny jest zwykle wielofunkcyjny. Czyta się tam książki, ogląda telewizję czy po prostu spędza wspólnie czas na rozmowie lub grach. Jeżeli w salonie znajduje się obszerny stół, to dodatkowo może to być obszar zamieniający się w niektóre dni w jadalnię. Warto zatem dobierać oświetlenie pod kątem konkretnych funkcji i w związku z tym zróżnicować źródła światła, najlepiej wybierając takie niezależne od siebie. Podstawą jest zwykle główna lampa wisząca.

Dobrym pomysłem są również wersje ścienne, najczęściej w formie kinkietów. Z kolei lampy stołowe pomogą oświetlić wszelkie ciemniejsze zakamarki – można je ustawiać nie tylko na stolikach, ale też komodach czy parapetach. Przy okazji pełnią one funkcję ozdobną. Jeśli w pomieszczeniu wydzielony jest specjalny kącik do czytania, z wygodnym fotelem, to warto postawić tam również model stojący, ale podłogowy.

Powiązane posty

Zostaw Komentarz

2 × 1 =