Silny i przewlekły ból, zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby, jest jednym z najbardziej palących problemów współczesnej onkologii. Jego przyczyną są zarówno guzy nowotworowe, jak i naciekanie okolicznych tkanek oraz ogólne wyniszczenie organizmu. Łagodzenie i redukowanie bólu jest kluczowe szczególnie w przypadku pacjentów w stanie terminalnym. Opieka paliatywna skupia się wówczas przede wszystkim na niwelowaniu dolegliwości bólowych i zwiększaniu ogólnego komfortu życia osoby chorej.
W poradniach szpitalnych i placówkach medycznych, a także przy fundacjach onkologicznych istnieją specjalistyczne poradnie leczenia bólu. Pacjenci i ich bliscy mogą uzyskać tam fachową pomoc i wsparcie dotyczące sposobów usuwania lub zmniejszania dolegliwości bólowych. O jednej z takich placówek można dowiedzieć się więcej na https://fho.org.pl/poradnia-leczenia-bolu/. W celu redukcji uporczywego bólu podaje się pacjentom leki o różnym stopniu działania.
W pierwszej kolejności stosowane są leki nieopioidowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol. W przypadku silniejszego bólu podawane są słabe opioidy, czyli tramadol i kodeina. W razie wystąpienia szczególnie silnych dolegliwości bólowych lekarz przepisuje silne opioidy, a więc metadon, morfinę lub fentanyl. Dodatkowo stosowane są leki uzupełniające, na przykład przeciwdepresyjne. U niektórych pacjentów zaleca się leki przeciwbólowe podawane podskórnie lub przy pomocy zastrzyku. Istnieje również możliwość łagodzenia bólu przy pomocy radioterapii, czyli naświetlania paliatywnego.