W rozmaitych maszynach przemysłowych stosowane są przeróżne rodzaje łożysk. Jednym z popularnych typów są te oparte na obracających się wałeczkach, które zwane są łożyskami walcowymi lub też właśnie wałeczkowymi. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy ich parametry. Dowiemy się w jakich zastosowaniach sprawdzają się najlepiej.
Główną cechą, którą legitymują się łożyska walcowe, jest tzw. rozłączalność. Oznacza to, że jedna bieżnia nie jest na stałe połączona z rdzeniem i możliwe jest jej zdjęcie, co niesamowicie ułatwia montaż. Ma to też inną zaletę – pozwala łożysku na niewielki ruch w płaszczyźnie poziomej, co w przypadku niektórych maszyn, jak np. walcarki, ma duże znaczenie. Właśnie dlatego nie można w tych samych miejscach montować np. łożysk kulkowych czy igiełkowych, ponieważ mogłoby dojść do uszkodzeń już przy samej procedurze zakładania. Oprócz tego spore obciążenia boczne, które łożysko walcowe bez problemu przeniesie, doprowadziłoby do szybkiego zniszczenia bieżni innego typu łożysk.
Inną ważną zaletą łożysk wałeczkowych jest ich bardzo duża wytrzymałość. Pozwala to im pracować – w odpowiednich zastosowaniach – nawet przez kilkadziesiąt lat. Tyczy się to zwłaszcza takich maszyn jak walcarki. Żaden inny typ łożyska nie jest w stanie pochwalić się tak długim czasem pracy, bez konieczności wymiany. Zwłaszcza typ kulkowy, który średnio wytrzymuje kilka lat w analogicznych zastosowaniach.
Więcej informacji na ich temat możemy znaleźć poniżej: https://b2b.rombor.com.pl/3-lozyska-kulkowe.