Co będzie przydatne przy budowaniu stalowych konstrukcji?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Stal w znacznym stopniu przyczyniła się do rewolucji przemysłowej. Dzięki rozwojowi technologii ten materiał stał się upowszechniony. Współczesne techniki produkcji pozwalają w tani sposób wytworzyć duże ilości stali. Możliwe stało się jej używanie do stawiania dużych budynków.

Czym jest konstrukcja stalowa?

Podczas stawiania dużych konstrukcji metalowych, stal odgrywa istotną rolę. To z niej budowany jest szkielet, na którym będzie się opierała reszta budynku. Ewentualnie może zostać użyta do wytworzenia zbrojeń pełniących funkcję wzmacniającą. Za konstrukcję stalową możemy uznać sam szkielet lub całą budowlę, której struktura wraz z elementami nośnymi jest wykonana z tego surowca. W przypadku takich obiektów jak antresole stalowe lub wiaty rolnicze na taką konstrukcję instalowane są prefabrykaty. W ten sposób w znacznie krótszym czasie da się zakończyć budowę. Cały proces jest również o wiele łatwiejszy niż gdyby miano wznosić cały budynek od zera.

Dlaczego konstrukcje stalowe cieszą się dużą popularnością?

Zalety tego rozwiązania w duże mierze wynikają z właściwości stali jako materiału budowlanego. Nie tylko jest ona wyjątkowo wytrzymała, ale również stosunkowo tania. W zależności od wybranego stopu możliwe jest uzyskania metalu o właściwościach podobnych do tytanu bez konieczności wydawania ogromnych sum pieniędzy. Używając stalowych prętów dostępnych na https://www.kristal.net.pl/wkrety-do-metalu jako zbrojeń, możemy w łatwy i skuteczny sposób zabezpieczyć ściany budowli przed pożarem.

Co więcej, obróbka stali jest prostym procesem. Bez większych problemów możemy ją naprawiać lub dodawać kolejne elementy. Jest również dobrą opcją dla osób dbających o środowisko naturalne, ponieważ idealnie nadaje się do recyklingu. Wszystko to sprawia, że ten surowiec nie traci swojej popularności mimo upływu lat. Jest ona wykorzystywana w coraz to nowych dziedzinach.

Jak wygląda proces budowy takiej konstrukcji?

Pierwszym krokiem musi być stworzenie projektu uwzględniającego wszystkie istotne informacje. W tym dokumencie powinny się znaleźć wszelkie niezbędne rysunki oraz obliczenia. Dopiero na ich podstawie dobieramy materiały oraz rozwiązania konstrukcyjne. Musimy również zadbać o uzyskanie pozwoleń na przeprowadzenie budowy. Obszar, a którym będzie wznoszona konstrukcja musi zostać odgrodzony oraz odpowiednio oznaczony. Po załatwieniu tych kwestii musimy przygotować teren do pod budowę. Jego wyrównanie pozwoli na prawidłowe położenie fundamentów.

Gdy zaczynamy stawiać stalowy szkielet, będziemy musieli złączyć ze sobą poszczególne elementy nośne. W tym celu używamy różnych urządzeń mocujących. Często stosowane są szkielety prętowe, dzięki którym budowana konstrukcja będzie stabilna. Zostaje to osiągnięte za pomocą słupów wsporczych otoczonych ramami kratowymi. Większość materiałów dostarczana jest na teren budowy w częściach. Aby je poprawnie złączyć, najczęściej wykorzystuje się stalowe śruby.

Ich konkretny rodzaj zależy od rozmiarów planowanej konstrukcji oraz obciążeń, który będzie ona poddawana. Dobrym wyborem może być śruba imbusowa z niskim łbem, gdyż idealnie pasuje do tego typu obiektów. Zarówno ich montaż, jak i demontaż jest prosty i zajmuje mało czasu. Co więcej, do tego typu śrubek wykorzystuje się wysokiej jakości stal. Dlatego też cechują się dużą wytrzymałością i zapewnią, że konstrukcja stalowa nie rozpadnie się pod wpływem obciążeń.

Jaki sprzęt będzie niezbędny podczas stawiania takiego obiektu?

Oprócz śrub dostępne są inne rodzaje łączników, które również warto wykorzystywać. Chodzi mianowicie o wkręty, które różnią się swoją budową od większości elementów złącznych. Nie posiadają one łba a ich trzon ma kształt walca. Oznacza to, że średnica wkrętu jest taka sama na całej jego długości. Modele wykorzystywane do mocowania części metalowych cechują się dużą wytrzymałością. Wynika to z faktu, że są produkowane ze stali konstrukcyjnej wysokiej jakości. Jeżeli zależy nam na szybkim czasie montażu powinniśmy zakupić wkręty samowiercące. Do cienkich części najlepiej użyć tak zwanych blachowkrętów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wakacje w górach – co zrobić, żeby poczuć góralską atmosferę?
Wakacje w górach – co zrobić, żeby poczuć góralską atmosferę?
Sezon wakacyjny rusza pełną parą. Ceniący sobie aktywny wypoczynek spośród wielu innych miejsc, wybiorą polskie Tatry. W ciągu dnia górskie […]
Kiedy dziecko powinno zacząć naukę języka obcego?
Kiedy dziecko powinno zacząć naukę języka obcego?
Małe dziecko zazwyczaj przyswaja obcą mowę bez większego wysiłku, w sposób niemalże naturalny. Warto podkreślić, że maluch może się uczyć […]
W jakim miejscu domu można umiejscowić wianek Wielkanocny?
W jakim miejscu domu można umiejscowić wianek Wielkanocny?
Wianki Wielkanocne od niedawna zdobywają wśród Polaków swoich zwolenników. Trzeba jednak przyznać, że ta dekoracja w ekspresowym tempie poszerza grono […]